Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2011. június. 08. 12:58

MNB: hamis biztonságérzetet kelt a kormány otthonmentése

Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke az fn.

Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke az fn.hu-nak adott interjúban arról beszélt: a kormány nem egyeztetett az MNB-vel az ötpontos akcióterv készítésekor, holott "a jegybankban megítélésem szerint van olyan tudás, ami hasznára válhatott volna a csomag készítőinek".

A jegybankelnök az interjúban megerősítette azt a korábbi jegybanki véleményt, miszerint az egyik legfontosabb aggodalmuk a csomaggal kapcsolatban az, hogy az árfolyamrögzítés hamis biztonságérzetet kelt. " Jó lenne elkerülni, hogy az emberek azt gondolják, levették a vállukról az árfolyamkockázatot" – fogalmazott.

Ha a fix árfolyamos időszak során, illetve 2014 év vége után is a mostanihoz hasonló lesz a svájci frank árfolyama, "akkor egy átlagadós a mostani, tehát a csökkentést megelőző törlesztőrészlethez képest durván 7 százalékkal, a 2011 és 2014 közötti csökkentett törlesztőrészlethez képest pedig 30 százalékkal kell, hogy többet fizessen 2015-től" – figyelmeztetett az MNB elnöke.

Elismerte ugyanakkor Simor, hogy aki most a fizetésképtelenség határán van, vagy már nem tud fizetni, "annak nem nagyon van más választása, mint hogy könnyítést kérjen". Szerinte ugyanakkor a bankoknak a moratórium feloldása után sem lesz érdekük a tömeges kilakoltatás, mert nem ingatlantulajdonosok akarnak lenni, hanem azt akarják, hogy az ügyfél törlesszen. A moratórium fenntartása mégis kockázatos, mert egész jelzálog-hitelezés működőképességét megkérdőjelezi, ha hosszú távon nincs elvi lehetőség sem a kilakoltatásra.

 

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.