Januári adatok szerint a 90 napon túl nem fizető hitelek aránya elérte a teljes hitelállomány 9,1 százalékát.
Januári adatok szerint a 90 napon túl nem fizető hitelek aránya elérte a teljes hitelállomány 9,1 százalékát. Ez 107 ezer adóst jelent, akik összesen 615 milliárd forinttal tartoznak a hitelintézeteknek. A rossz hitelek 20 százaléka (22 ezer adós) a "menthetetlen" pozícióba került. Ők 130 milliárd forinttal tartoznak. 2008-ban még 2,1 százalék volt a rossz hitelek aránya, 2009-ben már 6,5 százalék. A teljes kihelyezett hitelállomány egyébként 4 ezer milliárd forintra rúg, ez a magyar GDP 15 százaléka - mondta Mehrli Péter, a Magyar Ingatlanszövetség elnöke a 18. Lakásvásáron.
Bár a kilakoltatási moratóriumot áprilisban várhatóan feloldja a kormány, alaptalan félelem, hogy tömeges kényszerértékesítés jöhet a piacon. Ezt Mehrli Péter azzal támasztotta alá, hogy 2009-ben összesen 4 ezer lakás kelt el árverés útján, amely az akkori teljes lakásállomány 20 százaléka volt. Jelenleg összesen mintegy 50 ezer kényszerértékesített lakás lehet a piacon, amely nem nagyobb, mint a budapesti használt lakások éves forgalma. A szakember megjegyezte: noha az önkormányzatoknak elővásárlási joguk van az árverésen, egyetlen ilyen vásárlás nem született a piacon. Bár sokan a spekulánsoktól félnek, tömeges méretekben nem várható a bedőlt lakások felvásárlása. Ennek legfőbb oka a fizetőképes kereslet hiánya.
A másfél évig tartó kilakoltatási moratórium egyik hatása az volt, hogy növekedett a "lazaság", azaz azok sem fizették a törlesztő részleteiket, akik megtehették volna. Másrészt a moratórium érezhetően visszafogta az értékesítést a használt lakások piacán - mondta Mehrli Péter. Bármit lép a kormány a lakáshitelesek megsegítésére, nyilvánvaló, hogy a moratórium lejártával nagyarányú tulajdonosváltás következik be. Az ingatlanok tulajdon átruházási költségei azonban jelenleg nagyon magasak, így ezeket az államnak csökkenteni kellene, ezzel is segítve a szereplőket.
Földi Tibor, a Cordia Magyarország Zrt. vezérigazgatója elmondta: a piac pontosan tudja, hogy mit vár a kormánytól a lakáspiac fellendítése érdekében. Ezek a következők: legyen a lakás politkának egyetlen, magas szintű kormányzati felelőse (jelenleg széttagolt a terület irányítása). Csökkentsék az építkezések áfáját 5 százalékra 100 ezer euró beruházási összeg alatt. Csökkentsék a jegybanki alapkamatot. A közterület fejlesztés áfa tartalmát tegyék visszaigényelhetővé a gazdasági társaságoknak. Az iparűzési adóalapból legyen levonható a kivitelezés költsége. A csődöt mondott fedezetkezelői rendszert szüntessék meg. A "hobbi-fejlesztőket" zárják ki a piacról. Végezetül a zöld házak építését ösztönözze a kormány.
* * * Milliókat lehet spórolni a legolcsóbb lakáshitel kiválasztásával!
A lakásvásárlás előtt állóknak sokszor hitelre is szükségük van céljuk megvalósításához. A jelenlegi gazdasági környezetben még fontosabb megtalálni a legolcsóbb ajánlatot, amivel akár milliók is megtakaríthatók. Ehhez érdemes a Bankmonitor lakáshitel kalkulátorát használni.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.