Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2011. március. 07. 14:29

100 ezer eurós fődíj a természetes fény használataért

Az évente kiosztott nemzetközi díj 100 000 eurós elismerésben részesíti azokat az építészeket, akik a tervezési...

Az évente kiosztott nemzetközi díj 100 000 eurós elismerésben részesíti azokat az építészeket, akik a tervezési folyamatok során kiemelt hangsúlyt fektetnek a természetes fény alkalmazására. Idén a francia Lacaton & Vassal építészcsapat nyert.

A VELUX Alapítványok Természetes Fény és Épületelem Díját az Anne Lacaton és Jean-Philippe Vassal által vezetett Lacaton & Vassal építészeti iroda nyerte el. A zsűri többek között azért is döntött a két tervező mellett, mert a VELUX Alapítványok tevékenységének fontos területe a társadalmi ügyek támogatása, a díjazottak pedig, munkájuk során kiemelten kezelik ezt a területet, és már számos szociális építészeti projektben vettek részt Franciaországban.

Ide kattintva megtekintheti az építészek fődíjas munkáit

Jean-Philippe Vassal elmondta: „Gazdasági szempontból előnyös lenne, ha a régi épületek lebontása helyett a szociális építészet kerülne a trendek fókuszába. A felújítás mindig költséghatékonyabb, mint egy-egy új ház felépítése, ráadásul a lakó- és középületek átalakításában, a terek átfogalmazásában rendkívüli potenciál rejlik.” Ezzel összhangban a Lacaton & Vassal irodában mindig szem előtt tartják, hogy a felhasználandó alapanyagok 90 százaléka megtalálható legyen a helyszínen, az éppen átalakításra váró épületben, ami sok erőforrás megtakarítását eredményezi.

A francia építészek 1987-ben alapították a Lacaton & Vassal építészeti irodát, s azóta is arra törekszenek, hogy a megfelelő egyensúlyt alakítsák ki a természetes fény, az energiafelhasználás és az alacsony költségvetésű megoldások között. Az alapítók már számos nagy, nyitott terekkel rendelkező épületen dolgoztak együtt: portfóliójukban megtalálható a hangároktól kezdve a raktárakon át egészen az üvegházakig sok olyan építmény, amelyek esetében régi épületeket kellett hagyományos építészeti technológiákkal újjáformálniuk. A sikeres átalakítás kulcsa a tervezőpáros szerint az, ha a lehető legtöbb napfényt sikerül bevezetni a falaktól megszabadított terekbe, valamint, ha jobb akusztikát tud teremteni, illetve ha az építész minél több üvegfelületet használ fel a homlokzaton.

Az előző évben James Carpenter világhírű New York-i építész nyerte a díjat, aki fontos szerepet játszott a Világkereskedelmi központ 7-es számú épületének megtervezésében, mely 2001. szeptember 11. óta az első elkészült építmény volt a Ground Zero-nál.

Tudatos otthon
Hirdetés