Az egyik legnagyobb energiafaló a hűtőgép a háztartásunkban. Érdemes tehát odafigyelni, hogyan kezeljük.
Az egyik legnagyobb energiafaló a hűtőgép a háztartásunkban. Érdemes tehát odafigyelni, hogyan kezeljük. Mindig akkora hűtőszekrényt vásároljunk, amekkora háztartásunk igényeinek megfelel. A hűtőszekrényt lehetőleg hűvös helyen, hőforrásoktól (tűzhely, napsütés) távol helyezzük el úgy, hogy a hátsó hőleadó rács jól tudjon szellőzni – tanácsolja az EnergiaKlub.
A hűtő- és fagyasztószekrény - folyamatos működése miatt - egy átlagos család villamosenergia-fogyasztásának körülbelül 30 százalékáért felel, ezért különösen fontos, hogy hatékony („A"vagy „A+" energiahatékony osztályú), és kevésbé zajos berendezést válasszunk.
A klub szakértői hangsúlyozottan felhívják a figyelmet, hogy ne tegyünk meleg ételt a hűtőbe, illetve lehetőleg kerüljük a hűtő ajtajának gyakori nyitogatását, mert a bejutó meleg levegőt újabb energiafelhasználás árán kell a gépnek lehűtenie. Az élelmiszerek tárolására elegendő, ha a hűtőszekrényben +5 ºC, a fagyasztó részben pedig -18 °C van. A túlhűtés nem befolyásolja az élelmiszer-biztonságot, az áramszámlát viszont növeli.
Hosszabb távollét esetén célszerű teljesen kiüríteni és kikapcsolni a hűtőt. Az ajtaját résnyire hagyjuk nyitva, hogy elkerüljük a penészesedést. A fagyasztóból elővett ételeket a hűtőszekrényben hagyjuk kiengedni, így hasznosítani lehet az értékes hideg energiát! –emelték ki a klub szakértői.
Az elektromos berendezések készenléti (standby) üzemmódban is sokat fogyasztanak. Ilyenkor csak néhány alkatrészét áramtalanítjuk a készüléknek, nagyobb része viszont áram alatt marad, és észrevétlenül rengeteg energiát fogyaszt, a normál üzemmód akár 3-15 százalékát. Ezért a használaton kívül a készülékeket kapcsoljuk ki, vagy használjunk kapcsolóval ellátott elosztót, hosszabbítót.
A vásárlást megelőzően gondoljunk arra, hogy elektromos berendezéseink üzemeltetése energiafogyasztással jár. Ha igényeink mérlegelése után a vásárlás mellett döntünk, akkor lehetőleg célszerű és optimális méretű, „A" energiahatékonysági címkéjű berendezést válasszunk – tanácsolják a szakértők.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.