Magyarországon még nem épültek ki a takarékos és tudatos energiafogyasztást elősegítő rendszerek, pedig az EU...
Magyarországon még nem épültek ki a takarékos és tudatos energiafogyasztást elősegítő rendszerek, pedig az EU előírásai szerint a közműcégek ajánlatai között 2010-ig az úgynevezett okos mérésnek (smart metering) is szerepelnie kell. Okos méréssel a fogyasztók energia-felhasználásukról valós idejű információt kaphatnak, így megismerhetik az egyedi gáz és elektromos áram felhasználási adataikat, a fogyasztás költségét és hatását az üvegházhatást okozó gázok kibocsátására.
Az adatok mobilhálózaton, interneten vagy elektromos távvezetéken érkeznek, így a fogyasztás tervezhetővé válik és kellő előrelátással akár a nagy fogyasztású mosógép használatát kedvezőbb tarifaidőszakra térve spórolhatunk. A rendszert Svédországban már bevezették, Olaszország 2011-ig, Portugália 2015-ig építi ki, Ausztria már teszteli, Magyarország pedig még a felmérés időszakában tart.
A budapesti Svéd Nagykövetség és a Svéd Kereskedelmi Kirendeltség a minap Budapesten tartott egy szakmai találkozót, amelyre több skandináv vállalat is elküldte képviselőjét. A magyar szakértők több skandináv példával is megismerkedhettek.
A követség és a kirendeltség szakértői arról tájékoztatták lapunkat, hogy a villamos energia termelési kapacitások szűkülése és a hálózatok elöregedése hívta létre a Smart Hálózatok megközelítést, ami a korszerű IT alkalmazások tömkelegét veti be a korlátozott kapacitások jobb kihasználására. Ennek egyik témaköre a Smart méréstechnika, amely kétirányú, rugalmas mérést és adattovábbítást tesz lehetővé.
Összességében megállapíthatjuk, hogy a villamos- és gáz szabályozás (miként a technológia is) teljesen analóg, a két mérés, kiegészítve további szolgáltatói mérésekkel (távfűtés és víz) azonosan kezelendő. A kérdést alapvetően a Magyar Energia Hivatal (MH) szabályozza, de jelenlegi álláspontja még nem kristályosodott ki, a szigorú szabályozás és a megengedő megközelítés között lebeg. A GSM alapú mérési adattovábbítás műszakilag megoldott/megoldható, ennek üzleti modellje, illetve összehasonlítása más technológiákkal még nem történt meg hazai viszonyok között (ADSL, PLC, Wifi, stb.).
Az EU direktívák kiemelten foglalkoznak az energiahatékonysággal, és ennek ösztönzésével. Az irányelvek kötelezik az energia elosztókat és -szállítókat arra, hogy fogyasztóiknak ne csupán villamos energia-, gáz- vagy kőolajtermékeket kínáljanak, hanem bővítsék a kínálatukat azzal is, hogy a fogyasztók számára lehetővé teszik az energiaszolgáltatások megválasztását. Ez magában foglalhat integrált csomagot, például az épületek hő- és világítási ellátására, melegvíz-szolgáltatására, a közlekedésre vonatkozóan stb.
Az energiaszolgáltatók közötti árverseny az ezen szolgáltatások által fogyasztott energia mennyiségét csökkentheti, mivel az energiaköltség rendesen a szolgáltatás teljes költségének igen nagy részét (néha a legfontosabbat) jelenti. Ilyen integrált szolgáltatás kínálásával lehetővé válik, hogy a piaci erők fontos szerepet játsszanak az energiahatékonyság javításában az energiaszolgáltatások ellátásakor - mondták lapunknak a svéd szakértők.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.