Magyarországon még nem épültek ki a takarékos és tudatos energiafogyasztást elősegítő rendszerek, pedig az EU...
Magyarországon még nem épültek ki a takarékos és tudatos energiafogyasztást elősegítő rendszerek, pedig az EU előírásai szerint a közműcégek ajánlatai között 2010-ig az úgynevezett okos mérésnek (smart metering) is szerepelnie kell. Okos méréssel a fogyasztók energia-felhasználásukról valós idejű információt kaphatnak, így megismerhetik az egyedi gáz és elektromos áram felhasználási adataikat, a fogyasztás költségét és hatását az üvegházhatást okozó gázok kibocsátására.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/c32cd1ac-0763-4394-bbec-a7b65d30b5b1.jpg)
Az adatok mobilhálózaton, interneten vagy elektromos távvezetéken érkeznek, így a fogyasztás tervezhetővé válik és kellő előrelátással akár a nagy fogyasztású mosógép használatát kedvezőbb tarifaidőszakra térve spórolhatunk. A rendszert Svédországban már bevezették, Olaszország 2011-ig, Portugália 2015-ig építi ki, Ausztria már teszteli, Magyarország pedig még a felmérés időszakában tart.
A budapesti Svéd Nagykövetség és a Svéd Kereskedelmi Kirendeltség a minap Budapesten tartott egy szakmai találkozót, amelyre több skandináv vállalat is elküldte képviselőjét. A magyar szakértők több skandináv példával is megismerkedhettek.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/4a480ed3-0578-416e-a571-f31a516b1c93.jpg)
A követség és a kirendeltség szakértői arról tájékoztatták lapunkat, hogy a villamos energia termelési kapacitások szűkülése és a hálózatok elöregedése hívta létre a Smart Hálózatok megközelítést, ami a korszerű IT alkalmazások tömkelegét veti be a korlátozott kapacitások jobb kihasználására. Ennek egyik témaköre a Smart méréstechnika, amely kétirányú, rugalmas mérést és adattovábbítást tesz lehetővé.
Összességében megállapíthatjuk, hogy a villamos- és gáz szabályozás (miként a technológia is) teljesen analóg, a két mérés, kiegészítve további szolgáltatói mérésekkel (távfűtés és víz) azonosan kezelendő. A kérdést alapvetően a Magyar Energia Hivatal (MH) szabályozza, de jelenlegi álláspontja még nem kristályosodott ki, a szigorú szabályozás és a megengedő megközelítés között lebeg. A GSM alapú mérési adattovábbítás műszakilag megoldott/megoldható, ennek üzleti modellje, illetve összehasonlítása más technológiákkal még nem történt meg hazai viszonyok között (ADSL, PLC, Wifi, stb.).
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/aa1d63bd-50a6-4022-8161-049bf8fa6d90.jpg)
Az EU direktívák kiemelten foglalkoznak az energiahatékonysággal, és ennek ösztönzésével. Az irányelvek kötelezik az energia elosztókat és -szállítókat arra, hogy fogyasztóiknak ne csupán villamos energia-, gáz- vagy kőolajtermékeket kínáljanak, hanem bővítsék a kínálatukat azzal is, hogy a fogyasztók számára lehetővé teszik az energiaszolgáltatások megválasztását. Ez magában foglalhat integrált csomagot, például az épületek hő- és világítási ellátására, melegvíz-szolgáltatására, a közlekedésre vonatkozóan stb.
Az energiaszolgáltatók közötti árverseny az ezen szolgáltatások által fogyasztott energia mennyiségét csökkentheti, mivel az energiaköltség rendesen a szolgáltatás teljes költségének igen nagy részét (néha a legfontosabbat) jelenti. Ilyen integrált szolgáltatás kínálásával lehetővé válik, hogy a piaci erők fontos szerepet játsszanak az energiahatékonyság javításában az energiaszolgáltatások ellátásakor - mondták lapunknak a svéd szakértők.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)