Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2010. február. 17. 06:00

3 trükk, ha túl kicsi a konyha

1. Alakítsa át a konyhafalat hasznos hellyé!

1. Alakítsa át a konyhafalat hasznos hellyé!

A mediterrán konyhák egyik jellemzője, hogy az edények, lábosok, evőeszközök a polcokon, vagy a falon vannak. Ezzel helyet spórolnak, másrészt – szó szerint - minden kéznél van. Ezt az ötletet elleshetjük, ha kevés a helyünk. Mindössze a falra szerelhető polcokat, sínt és a hozzá tartozó akasztókat kell beszereznünk. Az eredmény: egy légiesen zsúfolt, „élő” hatású konyha. 

Tippünk a falra:

IKEA ASKER sín – 1490 Ft:

 

 

IKEA ASKER akasztó - 690 Ft (5 darab):

 

 

IKEA ASKER kőedény (amibe az evőeszközöket, fakanalat rakhatja) - 995 Ft:

 

 

2. Színek: merjen kísérleteznil!

A mediterrán stílusra a vibráló és a földszínek jellemzőek. A sárga, narancs és mélypiros árnyalatok tükrözik a látványos tengerparti napnyugtákat. Ha kicsi a konyhánk, nyugodtan kísérletezzünk a színes falakkal. A sárga és a fehér tágítja a teret, a sötétebb színek szűkítik.

 

 

3. Végezetül még egy ötlet: egy helyre a gépekkel!

Ez az USA-ban és Kanadában már korántsem új konyhai tárolási forma idehaza még alig ismert és használt. Elterjedését valószínűleg a viszonylag kis méretű és alul robotizált konyhák akadályozták. A „konyhagép garázs” egy olyan tárolót jelent, ami a konyhapulton elhelyezett robotgépek (pl. kávéfőző, turmixgép, waffel-sütő, stb.) használaton kívüli elrejtésére szolgál – a korábbi lehúzható rolós szekreterekre emlékeztető – lecsukható ajtóval.


Működése igen egyszerű, a „garázsajtót” lehúzva, a pulton falig hátratolt konyhagép láthatatlanná válik. Szerepe kettős, egyrészt egyetlen mozdulattal eltűntethető a rendetlenség, másrészt az így tárolt, használaton kívüli robotgépek nem porosodnak.

 

 

Tudatos otthon
Hirdetés
Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.