Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2011. január. 10. 15:00

Üvegbetont használ a magyar bürokrácia

A kormányablakok egyik legnagyobb újdonsága a fényt áteresztő üvegbeton használata, amelyet néhány éve talált fel egy...

A kormányablakok egyik legnagyobb újdonsága a fényt áteresztő üvegbeton használata, amelyet néhány éve talált fel egy fiatal magyar építész, Losonczi Áron. „Ez nem csupán korszerű megoldás, de gesztus is egyben, mellyel a Kormány utalni kíván a hazai innováció támogatásának fontosságára, másrészt az átláthatóságra, mint a közigazgatással kapcsolatos alapvető elvárásra is” – mondta kérdésünkre a KIM munkatársa.

A beágyazott üvegszálak áttetszővé teszik a betont

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) együttműködése két szakaszban folyt – tudtuk meg a minisztérium sajtóosztályától. Az első keretében a MOME belső pályázatot írt ki korábbi és jelenlegi diákjaikból álló design műhelyek számára. Ennek során kilenc átfogó, alternatív koncepció született a kormányablakok arculati megjelenésére. A díjnyertes tanulmányt az ahhoz tartozó szerzői jogokkal együtt, a KIM nettó 5 millió 440 ezer forintért vásárolta meg a MOMÉ-tól.

A kiválasztásban a MOME szakmai tanácsadóként vett részt. A győztes koncepció minden elemében visszatükrözte a kormányablakok megjelenésével szemben támasztott elvárásokat, azaz a letisztult, korszerű és elegáns arculatot, a költséghatékony megvalósítás lehetőségét, ill. az innovatív tervezői megoldásokat. „A kiválasztásnál fontos volt a győztes műhely szakmai és humánerőforrás-kapacitása is, hiszen a második szakaszban összetett, párhuzamos helyszíni jelenlétet igénylő feladatok vártak partnerünkre”- mondta lapunknak Vannai Dorottya, a KIM munkatársa.

Az együttműködés második szakaszában a nyertes csapat megbízást kapott a részletes arculati kézikönyv kidolgozására, az ügyfélszolgálatokon elérhető kiadványok megtervezésére, az egyes elemek gyártási folyamatának szakmai ellenőrzésére, a helyszíni adaptáció felügyeletére és a kormányablakok kialakítását kísérő, folyamatos szakmai tanácsadásra. Mindezt összesen nettó 19 millió 795 ezer forint értékben. 

Az arculati elemek között helyet kapott egy, az ügyfélszolgálatoknak otthont adó épületek környezetében elhelyezett, ún. kültéri totem is, mely a magyar innováció egyik kiemelkedő eredménye, a PXL üvegbeton felhasználásával készült (a közismert Litracon üvegbeton gyártójának szabadalma az olcsóbb árkategóriában).

A PXL anyagú totemekből első körben 20 helyszínre telepítettek, de a fennmaradó 9 helyszínt is fel kívánják szerelni velük. Egy darab PXL elem darabköltsége (kiszállítással, szereléssel, rozsdamentes acél kerettel és LED-es világítással) bruttó 250 ezer forintba került.

Ennek alapján a 29 integrált kormányablak arculata 33 millió forintba került. A pályázatot a Co&Co vizuális kommunikációval foglalkozó csoport nyerte. A hivatalok ügyfélszolgálati irodáit minden megyeszékhelyeken, a fővárosban négy helyen, valamint további hét megyei jogú városban - Érden, Cegléden, Vácon, Hódmezővásárhelyen, Sopronban, Nagykanizsán és Dunaújvárosban - megtalálhatjuk.

Képek: MTI/Hegedűs Márta

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.