Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2010. április. 06. 09:59

Mire készül ingatlanfronton Orbán és Vona?

1.

1. Fidesz-KDNP

A Fidesz többször leszögezte: a következő polgári kormány céljai között a lakástámogatási rendszer visszaállítása is szerepel. A Fidesz-kormány 2000 februárjában hirdette meg lakástámogatási programját. A programra egész intézményrendszer épült 10 év alatt. Az állami támogatásokat 26 bank és száznál több takarékszövetkezet közvetítette. Eközben a szocpolcsalásokkal milliárdok folytak ki az állami büdzséből. A 2005 és 2007 között vizsgálódó APEH szerint a jogtalan igénybevétel aránya helyenként elérte a 79 százalékot.

E mellett Orbán Viktor azt mondta: ha a Fidesz kormányra kerül, egy “zöld bankot” hoz létre, amelynek az lesz a dolga, hogy finanszírozza a panel-felújítási programot és az átállást az energiatakarékos fűtésmódokra. Ennek valószínű előképe az USA-ban és az Egyesült Királyságban idén beindított szigetelési programok.

A Fidesz elnöke azt mondta, a már kidolgozott konstrukció úgy tenné lehetővé a panellakások felújítását és energiatakarékos fűtési üzemmódra való átállását, hogy az közben egyetlen fillérjébe sem kerülne az érintett lakóknak. Hozzátette, az még nem dőlt el, hogy a “zöld bank” egy teljesen önálló intézmény legyen-e, vagy a Magyar Fejlesztési Bank egy szakosított intézete.

E mellett a párt támogatja a bérlakás építési programot is. A Fidesz egyébként az új munkahelyek teremtésénél szán kiemelt szerepet az építőiparnak, amely képes felszívni a nem felsőfokú képzettségű munkaerőt.

2. MSZP

Az MSZP a panelprogram folytatására helyezi a hangsúlyt. Lakásprogramjuk szerint, ha beindul a gazdasági növekedés, akkor lehet az ország teherbíró képességéhez igazított új lakástámogatás, be kell indítani a bérlakásépítést, és bevezethető a lakbérek támogatása. Minden család hozzá juthat az energiatakarékosságra felvehető támogatott hitelhez. Egy állami alap adna erre kamatmentes hitelt, amelynek a törlesztését fedezné a megtakarított energia ára. Valamilyen támogatást biztosítanának a megújuló energiát használóknak is.

3. Jobbik

A Jobbik széles körű lakásépítési programot indítana az önkormányzatok bevonásával a családi házas lakásépítés szélesebb körű megvalósításáért. A fejlesztő a Nemzeti Beruházási Központ lenne. A lakásépítés központjában a családi házak állnának, ezekhez a Magyar Bank adná a kedvezményes és hosszú futamidejű hitelt. A deviza hitelt azonnal eltörölnék, a lakás-takarékpénztári támogatást pedig megdupláznák. A párt ösztönözné az energiatakarékos építést, és felújítást. A nap- és talajhőt fűtésre és hűtésre is használnák.

Külön foglalkozik a program a paneles lakótelepekkel. Programot hoznának létre a paneles lakások passzívvá tételére (minimális fűtési energiát igényelnek az ilyen lakások) és csökkentenék a lakótelepeken a közmű díjakat.

A termőföld védelme érdekében, amíg van egy településen “barna mező”, addig nem lehetne “zöld mezőn” építkezni. A spekulatív ingatlanfejlesztést gazdasági eszközökkel akadályoznák meg. A szabálytalan építések megakadályozására létrehoznák az építészeti rendészetet. A körbetartozásokat úgy számolná fel a program, hogy csak tényleges termelőkapacitással rendelkező cégek indulhatnának a közbeszerzéseken, az alvállalkozói lépcsők számát pedig korlátoznák.

4. Lehet Más a Politika

Az LMP a felújítások áfáját 5 százalékra csökkentené és bevenné az Alkotmányba a lakhatáshoz való jogot. Miután jelenleg a korábban felvett forint alapú lakáshitelekre megy el az állami támogatás zöme, több mint évi 100 milliárd forint, ezt megszüntetné a párt. Az így felszabaduló összegből pedig egy igazságosabb támogatást indítana. Ez a gyerekek számától függne és azonos lenne az új és a használt lakásra, mivel a szegényebb családok amúgy is csak használtat tudnak venni. Támogatás járna a lakbérre is. A lakás-takarékpénztári támogatást pedig csökkentené, mivel az nem éri el a szegényebb rétegeket, ugyanakkor az állam garanciát vállalna a lakáshitelekre.

Két parlamenti ciklus alatt 300 ezer közösségi (bér) lakást akar létrehozni az LMP. A lakásvesztést pedig az árverezés megnehezítésével érné el, illetve aki nem tudja fizetni a hitelt, annak a lakását egy nonprofit szervezet vásárolná meg, a korábbi tulajdonos pedig tőle bérelné, vagy lízingelné tovább azt.

5. Civil Mozgalom

A Seres Mária-féle szerveződés az építéshatósági ügyintézést egy szinttel feljebb tolná, az első fok regionális-, míg a másodfok országos szinten lenne. Megszüntetnék a szomszéd fellebbezési jogát, helyébe a nyilvánosságot és az ügyészi fellépést állítanák. Az új lakásoknál ma kötelező a telken belül parkolóhelyet létesíteni, ezt megszüntetné a program. A hőszigetelő anyagoknál, és a műemlék felújításoknál megszüntetné a párt a forgalmi adót. Viszont minden ingatlanra általános adót vetnének ki.

6. MDF

Az MDF programja mostohán kezeli a lakáspolitikát, mindössze az ingatlanadó kapcsán kerül szóba benne. A párt nem csak a lakásokat, hanem valamennyi ingatlant megadóztatná, sávosan progresszív kulcsokkal.

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.