Évelő növénynek hívjuk azokat a növényeket, amelyek télen a szabadban vagy védett helyen áttelelnek, és minden évben...
Évelő növénynek hívjuk azokat a növényeket, amelyek télen a szabadban vagy védett helyen áttelelnek, és minden évben újra kihajtanak. Természetesen ide tartoznak a virágzó dísznövények is, mint például a szarkaláb vagy az árnyékliliom, de akár az örökzöld tuják és fenyők, a rózsák és a gyümölcsfák is ide sorolhatók. Szín- és formagazdagságuk lenyűgöző, így az évelő növényekkel az egész kertet, sőt az erkélyt is színessé és virágzó oázissá varázsolhatjuk. Tavasztól késő őszig virítanak, szinte egész évben élettel töltik meg kertünket.
Ültethetjük őket a szabadba, dézsába és nagyobb virágcserépbe, hiszen a fűszernövények között is találunk évelőket, mint például a rozmaring, a kakukkfű és a citromfű. Magról vethetünk évelő csillagfürtöt, szegfűt, sóvirágot vagy fátyolvirágot. Gumós és hagymás növények közül választhatjuk a kardvirágot, a dáliát, a liliomot, a begóniát vagy az íriszt.
Ültetési és telepítési idejük a kora tavasz vagy a késő ősz. Tavasszal telepítsük a virágzó dísznövényeket, a hagymás és a gumós növényeket, míg ősszel a gyümölcsfákat, az örökzöldeket és a cserjéket. Szaporíthatjuk ezeket magvetéssel, tőosztással, hajtás dugvánnyal vagy oltással szemzéssel (például a rózsákat).
Az évelő növényeket nem kell minden évben újra telepíteni, elég rendszeresen öntözni és néha gyomlálni ezeket. Gondozási igényeik is kedvezőbbek, hiszen kevesebb vízzel és törődéssel is beérik. Ültessünk kertünkbe színes levelű cserjéket, smaragdzöld tujákat, virágzó kardvirágok, szarkalábat és illatos színes rózsatöveket!
Kovács Erika
viragcenter.hu
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.