Szoják Balázs, az „Év háza” pályázat jogtulajdonosa és a zsűri társelnöke elmondta: idén kevesebb, de magasabb...
Szoják Balázs, az „Év háza” pályázat jogtulajdonosa és a zsűri társelnöke elmondta: idén kevesebb, de magasabb színvonalú pályamű érkezett a felhívásra. Összesen 13 pályaművet adtak be a jelentkezők, ebből a neves szakemberekből álló zsűri négyet értékelt. A pályázat három fő értékelési szempontja a gazdaságosság-egyszerűség, a természetesség és a tisztaság voltak. „A gazdasági válság szükségszerűen átalakítja a jó és a szép házról alkotott képünket az építészetben. Egy gazdasági problémákkal terhelt ország építészete nem engedheti meg magának a pazarlást, legyen szó pénzről, építőanyagról vagy drága szerkezetekről” – mondta Szoják Balázs.
A nyertes nyaraló
A zsűri értékelési szempontjai alapján a legjobbnak járó „Év háza” díjat Selényi György horányi nyaralóépülete kapta. Az indoklás szerint az épület a „magyar nyaralóépítészet legszebb hagyományait felidéző környezet- és szerkezettudatos megfogalmazás miatt” nyerte el az 500 ezer forinttal járó első díjat. Mint a képeken is látható, a kétlakásos nyaraló tiszta alaprajzi szerkesztésével reflektál a környezetére. A természetes anyaghasználat, a fa, az acél és a vakolt felületek jól hangsúlyozzák a minden hivalkodástól mentes építészeti szándékot. A két épületrész között kialakított átrium és a vízre tájolt teraszok természetes hűtést és szellőzést biztosítanak a tereknek. „Az egyszerű kubusok, a telken racionálisan elhelyezett épület magától értetődő, egymással és környezetével harmóniát teremt. Az üdülők szerkesztésére jellemző, már-már végletekig leegyszerűsített alaprajz, az újszerű tömegkapcsolattal, a telken való elhelyezkedéssel nyújt új építészeti élményt” – mondta Cságoly Ferenc DLA, a zsűri elnöke.
Selényi György elmondta: az épület tervezése bizalmi feladat volt, ugyanis régi barátja a megbízó. „Egyfajta minimál-programot akartunk: apró helyiségek egymás mellé tapasztva, összegyúrva. A statikus szürkésfehér betonépületet a mozgó elemek – spaletták, nyílászárók – keltik életre, így messziről látszik, mikor lakják”- mondta a tervező, aki hozzátette: valószínűleg a tiszta képlet, az erősen összetartó kevés anyag és a gesztus miatt nyert a pályázaton. Különdíjat kapott Peschka Alfréd budapesti családi házáért – a bírálatban a zsűri a megbízó, a tervező és a kivitelező között létrejött jó kapcsolatot emelte ki.
„Év háza” 2009 Dicsérő okleveleket kapott továbbá egy arányossága okán kiemelt budapesti családi ház (tervező: Somosi János) és a fából épült balatonfenyvesi családi nyaraló (tervező: Kamarás Bálint). Utóbbi többek közt a racionális alaprajzi kialakításáért és anyaghasználatáért tűnt ki a mezőnyből.
Az "Év háza" díj története
Az Év Háza díjat 1994-ben hozta létre az akkor még építőipari szaklapként ismert Családi Ház. Az évről-évre megrendezett pályázat új fórum¬ot teremtett a kilencvenes években szétforgácsolódott építész szakma számára, hozzájárulva az építészeti minőség következetes érvényesítéséhez. A Családi Ház 2001-es tulajdonosváltását ¬követően az ezzel egy időben megszűnt díjat Szoják Balázs építész a Magyar Építőművészek Szövetségének és más szakmai szervezetek támogatásával keltette újra életre 2008-ban. A 2009-es „Év Háza” díjra bármely Magyarországon megvalósult, 2006. augusztus 1. és 2009. május 29. között jogerős használatbavételi engedélyt kapott, maximum 4 lakásos lakóépület, lakóépület bővítés, felújítás és nyaralóépület anyagával lehet pályázni. A fődíj 500 ezer forint. Az elismert épületek automatikusan a Magyar Építőművészek Szövetsége által kezelt Visegrádi Négyek Családi házai 2009 vándorkiállítás magyar képviselőivé válnak. A pályázat főtámogatója, a Wienerberger Téglaipari Zrt. A díjat második éve a Hella ÁNR Árnyékolástechnika Kft. és a FirstFund Közép-Európai Befektetési Alapkezelő Zrt. támogatja.
* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után
A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.