2009. március. 31. 18:24 ingatlanmenedzser.hu Utolsó frissítés: 2009. június. 24. 15:57 Ingatlan

Energia földből, vízből, levegőből - áprilistól méginkább megéri

A különben elvesző energia hasznosítását ígéri a több...



A különben elvesző energia hasznosítását ígéri a több formában is létező hőszivattyús fűtési rendszer. A földből, levegőből vagy vízből kivont energiát a levegőkazánként is ismert berendezés olyan erős kompresszorral teszi elérhetővé, amely a beépített hőcserélő külső oldalán erős vákuumot hoz létre – ezzel lehűti a levegőt –, míg a másik oldalon nagy nyomást állít elő, ami a hőmérséklet emelkedését eredményezi. A folyamat végén a hőcserélő külső oldalán lévő közegből hőt vonnak el: a külső levegő tovább hűl, míg a belső felmelegszik. Egyes levegőkazánok – ahol a hőcserélő hidegebb oldalán akár mínusz 70 fok is lehet a hőmérséklet – még mínusz 20 fokos külső hőmérséklet esetén is képesek annyi hőt elvonni a környezettől, hogy a meleg oldalon lévő levegő alkalmas legyen egy ház vagy iroda fűtésére, és legfeljebb 55-60 fokos meleg víz előállítására. A hőszivattyúk többsége arra is képes, hogy a meleg hónapokban fordított üzemmódban, légkondicionálóként működjön, azaz a belső meleget a hőcserélő kijuttassa a környezetbe.

A hőszivattyú természetesen nem örökmozgó, a működtetéséhez áramra van szükség. Dvorzsák Lajos, a Thermo Kft. műszaki igazgatója szerint a mostani gáz- és áramdíjakat figyelembe véve az általánosan használt földgázkazánokhoz képest a levegőt használó hőszivattyúkkal 15-20 százalékos, a földenergiással – amely azon az elven működik, hogy adott mélység alatt a föld hőmérséklete télen melegebb, nyáron pedig hidegebb, mint a környezetben lévő levegő – 30 százalékos megtakarítás érhető el, a legösszetettebb, talajvizet használó vízhőszivattyúkkal pedig akár 50 százalékos is.

[[ Oldaltörés: Áprilistól jön a geotarifa ]]



Áprilisban viszont az áramszolgáltatók egy része – egyelőre az Elmű és az ÉMÁSZ – bevezeti a geotarifát, amely a nap 24 órájából húszban kilowattonként 43,50 forint helyett 28 forintért adja a hőszivattyúk üzemeltetéséhez szükséges áramot. Ennek a kedvezményes tarifának több feltétele is van: csak a szolgáltató által jóváhagyott típusokra adják meg, a hozzá szükséges külön mérőszekrényeket kizárólag a szolgáltatók által regisztrált kivitelezők szerelhetik fel. Becslések szerint az új tarifát alkalmazva 30, 40, illetve 60-65 százalékos pénzmegtakarítás érhető el a különféle hőszivattyúkkal.

A hőszivattyús kazánok egy évtizede kezdtek elterjedni Európában. Jelenleg Németországban és Skandináviában a legnépszerűbbek, ott, ahol a magas telepítési költségek nem veszik el az építkezők kedvét, és ahol jelentős állami kedvezményekkel támogatják az ilyen fűtési rendszereket. Magyarországon az újonnan telepített fűtésrendszereknek legfeljebb 1-2 százaléka hőszivattyús. Ennek oka elsősorban az, hogy míg egy egyszerűbb gázkazán 100-200 ezer forintba, a csúcstechnológiát képviselő pedig félmillióba kerül, a jó minőségű hőszivattyús rendszerért beszereléssel együtt legalább 3-3,5 milliót kérnek. A legkorszerűbb, nagy teljesítményű hőszivattyúkat – amelyek egy része arra is alkalmas, hogy a rendszerbe telepített napelemekből vegyen elektromos energiát – jelenleg csak a leggazdagabbak tudják megfizetni. A nem robbanásveszélyes és nagyon kevés mozgó alkatrészt tartalmazó levegőkazánok legalább két évtizedig, de akár negyven évig is működhetnek csere nélkül, egy átlagos családi házban a jelenlegi feltételek mellett öt–tíz évre van szükség a befektetés megtérüléséhez.

Magyarországon egyébként az állam pályázatokkal támogatja a környezetbarát, alternatív fűtési rendszerek – így a hőszivattyúk – telepítését. Az idei pályázatok még nem jelentek meg, ám tavaly a magánszemélyek legfeljebb 1,2 millió forintot – illetve a beruházás összértékének legfeljebb 30 százalékát – nyerhették el a pályázatokon. A hőszivattyúk esélyeit rontja, hogy fűtésmodernizáláskor nem elég csak a gázkészülékeket felváltani hőszivattyús kazánnal. Mivel az így elérhető fűtési hőmérséklet alacsonyabb, mint a gázkazánok által termelté, ezek a rendszerek akkor a leghatékonyabbak, ha padló- vagy falfűtéshez alkalmazzák őket. Ahol pedig addig radiátorokkal fűtöttek, ott a korszerűsítéssel egyidejűleg meg kell növelni a fűtőtestek számát. A levegőkazánok által felmelegített vizet elektromos „rásegítéssel” elméletileg tovább lehet melegíteni, de ez bonyolultabbá teszi a melegvíz-szolgáltató rendszert.

[[ Oldaltörés: Ott versenyképes, ahol nincs gáz ]]



Ahol még nincsen vezetékes gáz, Dvorzsák szerint pillanatnyilag leginkább ott van esélyük labdába rúgni az általuk forgalmazott berendezésekkel. Hosszabb távon persze mindenképpen drágulni fog a gáz, és nem lehet kizárni az ukrán–orosz gázvita megismétlődéséből fakadó, igencsak bizonytalan állapotokat – így Magyarországon is számítani lehet a hőszivattyúk elterjedésére. Jelenleg elsősorban a társasházak érdeklődnek irántuk, Skandináviában viszont már egész lakótelepeket is fűtenek ilyenekkel. „A hőszivattyús fűtés elterjedéséhez arra lenne szükség, hogy az állam támogatásokkal megnyissa ezt a piacot a kevésbé tehetősek előtt is” – mondja Dvorzsák, hozzátéve, a gázlobbi egyelőre elég erős ahhoz, hogy védelmezze érdekeit.

Forgó Zoltán, a Hév-Sugár Kft. tulajdonosa szintén a több állami támogatástól várná, hogy több hőszivattyús rendszert lehessen eladni Magyarországon. Mint a HVG-nek mondta, a forint leértékelődésével áraik rövid idő alatt 30 százalékkal emelkedtek, ennek ellenére is növekszik az érdeklődés. Hozzátette: természetesen a hazai piacon is megjelentek a jóval olcsóbb, 800 ezer–1 millió forintba kerülő kínai levegőkazánok is, de ezeket nem tartja megbízhatóknak. Ráadásul egy kínai szállítót, esetleges alkatrészcserekor, néhány év múlva nem biztos, hogy meg lehet találni.

Tudatos otthon
Hirdetés