2009. március. 10. 19:33 ingatlanmenedzser.hu Utolsó frissítés: 2009. március. 10. 19:54 Ingatlan

Osztrák családi kasszák: 60% fix költségekre megy el

 A RegioPlan piacelemző és tanácsadó cég felmérése szerint...

 A RegioPlan piacelemző és tanácsadó cég felmérése szerint háztartásonként 2,3 fővel számolva havonta 1200 eurót adnak ki fejenként az osztrákok (2007-es adat). Az összeg 58 százalékából a táplálkozásra, a lakásfenntartásra, a közlekedésre és az energiára fordított állandó kiadásokat kell fedezniük, viszonyítva tehát kevesebb jut a ruházkodásra, az egészségre, a tanulásra, a szórakozásra és a szabadidőre. 

Bár még a 2008-as adatok nem állnak rendelkezésre, a RegioPlan úgy becsüli, hogy az előző évek irányzatához hasonlóan tavaly is három százalékkal emelkedtek a családok összkiadásai. Wolfgang Richter, a piacelemező cég főnöke az idénre azonban stagnálást jósol, részint a csökkenő infláció miatt, részint azért, mert a gazdasági válságra való tekintettel az osztrákok (is) óvatosabban bánnak  a kiadásokkal.

A költségek egymáshoz viszonyított arányát tekintve a háztartások élelmiszerre fordítják a legtöbbet (18 százalékot). A lakásfenntartás és a közlekedés a kiadások 17,8, illetve 17,1 százalékát emészti fel, az energiára 4,7 százalék jut. 

Az egyéb költségeken belül folyamatosan emelkedik az egészséges életmódra, a pihenésre és a tanulásra-képzésre fordított összegek aránya. Például a pihenésre és a képzésre 25 százalékkal többet adnak ki ma az osztrákok, mint 2000-ben. Az egészségvédelemre fordított éves összeg 23 százalékkal nőtt, míg a lakásfenntartásra és a táplálkozásra szánt kiadások 21, illetve 15 százalékkal emelkedtek az évezred eleje óta. 

Fogadásokra, lottóra és egyéb szerencsejátékra 2007-ben mintegy 800 eurót költöttek fejenként az osztrákok, kétszer annyit, mint 2000-ben.

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.