Megújul Balatonfüred reformkori városnegyede
Bóka István elmondta, hogy 1,9 milliárd forintos beruházásról van...
Bóka István elmondta, hogy 1,9 milliárd forintos beruházásról van szó, melyből 1,5 milliárdot tesz ki az Új Magyarország Fejlesztési Program keretében elnyert uniós és kormányzati támogatás, 400 milliót pedig a város biztosít a költségekhez. A fideszes polgármester közlése szerint a projekt megvalósításának második üteme is döntően a kulturális turizmussal kapcsolatos fejlesztéseket tartalmazza.
Kifejtette: a reformkori városmagot sokáig elcsúfító, volt szovjet üdülő helyén díszparkot alakítanak ki, továbbá felújítják a történelmi városrész három "szimbolikus jelentőségű" műemléki épületét, így a Jókai- és a Vaszary-villát (Vaszary Kolos egykori hercegprímás "mesebeli kastélyát"), valamint a Blaha utca 3. szám alatti, hajdani fürdőigazgatósági rezidenciát.
A Vaszary-villa megújuló, kétezer négyzetméternyi alapterültén galériát, képzőművészeti bemutatótermeket alakítanak ki, a Jókai-villában pedig az író életéről, életművéről olyan igényes tárlatot kívánnak létrehozni, amely megfelel a XXI. századi követelményeknek - fogalmazott a polgármester.
A Kerektemplom melletti egykori fürdőigazgatói rezidenciában a városi helytörténeti gyűjtemény kap majd helyet - tájékoztatott Bóka István. Hangsúlyozta továbbá, hogy új parkot alakítanak ki a szívkórház előtt, s megszépül a Rózsakert és a Tagore sétány melletti Széchenyi park is. A történelmi városmag három utcáját is felújítják, új burkolata lesz a Táncsics, a Csokonai és a Honvéd utcának, járdáik pedig díszkövezést kapnak. A polgármester tájékoztatása szerint a közel kétmilliárdos fejlesztési projektet az idei év végére befejezik, de a Vaszary-villa kivételével a többi felújítással és a parképítéssel már a nyári főszezonra végeznek.
Bóka István hangsúlyozta: a Balaton ékköve program első és második ütemében - mivel jelentős magánberuházások, hotelfejlesztések is zajlottak a történelmi városközpontban - megújult az Anna-bálok egykori nevezetes helye, a Horváth-ház és az Anna Grand Hotel, s új szálloda épült a tóparton Hotel Silver Resort néven -; összesen mintegy 12 milliárd forintnyi fejlesztés valósul meg ez év végéig.
A polgármester emlékeztetőül elmondta, hogy a fejlesztési projekt első ütemének csaknem 500 millió forintos költségéhez 2005-ben 380 milliós kormányzati támogatást kapott a város, ebből hozták létre 2006-ban az új szabadtéri színpadot, a képzőművészeti galériát, valamint a Balatoni Borok Házát és Bormúzeumot. Felújították és díszburkolattal látták el a reformkori városmag két főutcáját - a Blahát és a Kisfaludyt -, de rendbe tettek mintegy négyezer négyzetméternyi parkot is a tóparti övezetben.
Bóka István utalt arra is, hogy a Balaton ékköve program harmadik (befejező) üteme keretében a volt Huray-piac helyén színházépületet kívánnak emelni, illetve elvégzik a kiserdő rehabilitációját.
Mi "csak" befogadó színházat akarunk, nem gondolunk állandó társulatra - mondta a polgármester, hozzátéve: az egykori piac helyén önkormányzati és jórészt magántőke bevonásával létesítenek majd egy olyan konferencia- és színháztermet, amely ezer ember befogadására is alkalmas lesz. Ez szerinte a vidék első számú konferenciahelye lehetne. Rámutatott arra is, hogy a volt piac területén magántőkéből még egy 100 szobás luxusszálló is épül majd.
A kiserdőt illetően a környezetvédelmi operatív program támogatására pályáznak - jegyezte meg a város vezetője.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.