Az év utolsó napjaiban egy szokatlan pályán mozgó ciklon okozott rendkívüli időjárást Európa legnagyobb részén – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ). Magyarországot a délkeleti irányba mozgó légörvény csak érintette, de a délnyugati területeken így is havazás, majd viharos széllel járó hófúvás jelezte a ciklon közelségét.
A ciklon kialakulása december 25-én az esti órákban kezdődött az Atlanti-óceánon, az ír partoktól nyugatra – idézte fel az OMSZ. A fiatal ciklon kezdemény tulajdonképpen a tőle délnyugati irányban található fejlett nagyméretű ciklon meleg szektori áramrendszerén kialakuló hullám volt.
A fejlődő légörvény mélyüléséhez hozzájárult a déli irányból jövő „légköri folyó” amely a magas nedvességtartalmú levegőt egyenesen a fejlődő örvényhez szállította – fogalmaztak a szolgálatnál. A felhőképződés és az azzal járó látens hőfelszabadulás összességében növeli a ciklon aktivitását. Végül a magas szintű futóáramlás tengelye is a térség fölött húzódott, amely a felső légkör felől segítette a ciklonban kialakuló feláramlásokat.
A ciklon centruma 27-én a délutáni órákban érte el az Alpok térségét és a tengerszinti légnyomás mezejét tekintve szinte átlépte azt, a hegység északi oldalán a centrum gyorsan töltődni kezdett, míg a déli oldalon látszólag egy új ciklon keletkezett. Az Adriai-tenger felett megjelenő ciklonmagról – az előéletének ismerete nélkül – nehéz lett volna megmondani, hogy az nem egy klasszikus mediterrán ciklon.
A ciklon hátoldalán Észak- és Kelet-Európában több hete felhalmozódott hideg légtömegek megindultak Közép-Európa irányába. Végül a ciklon a futóáramlás tengelyét követve keleti irányba fordult és a Balkánon, Romániában havazást és hófúvást okozva elhagyta a térséget.
Magyarországon a ciklon hatására december 28-án indult meg a jelentősebb havazás. A csapadék intenzitásának maximuma a radarmérések szerint délnyugaton volt a legerősebb, ott 15-20 centi hóvastagság is kialakult. A nyugati határ mentén ugyancsak többfelé mértek 10 centit meghaladó hóréteget, illetve a déli határ mentén egészen Szegedig 8-10 centi vastag hótakaró alakult ki.
Aznap délután a ciklon hátoldalán felerősödött, majd a Dunántúlon éjszaka viharossá fokozódott az északkeleti majd északi szél, amely többfelé okozott hófúvást. A tartós északkeleti szél keltette hullámzás hatására a Balaton nyugati medencéjében 25-30 centivel csökkent, míg a nyugati medencében ugyan annyival emelkedett a vízszint.