Szerda délután Dombrádtól keletre csóvaszerűen megjelenő, visszavert jeleket mutatott a napkori csapadékradar – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ). A jelenség felkeltette a meteorológusok figyelmét is, akik közelebbről is megvizsgálták, mi válthatott ki ilyen jellegű csapadékképződést.
A dombrádi tűzoltóság információi szerint néhány hektáron nádastűz pusztított a térségben, a radarképeken látható csóva kiindulópontja pedig szintén a település közeléből indult – közölte az OMSZ.
A füstrészecskékről csak kis mértékben verődnek vissza a radarjelek, így ilyenkor aránylag alacsonyabb jelerősségeket szoktak észlelni. Ebben az esetben viszont a megszokottnál sokkal magasabbak voltak a legerősebb radarreflektivitások.
A felszálló füst valószínűleg elérte a térség fölött hozzávetőleg egy kilométer magasan lévő felhőzetet, a pár fokkal fagypont alatti hőmérsékletű, túlhűlt vízcseppekből álló felhőzetben pedig csapadékképződés indulhatott meg – tette hozzá az OMSZ.
A füstrészecskék egy része úgynevezett jégképző magként viselkedik, a folyékony vízcseppek ennek hatására megfagyhatnak, jégkristályok, hópelyhek képződhetnek. A meteorológusok szerint valószínűleg az így kialakuló záporos csapadékot detektálhatta a radar.