HVG Könyvek HVG Könyvek 2022. október. 05. 19:15

Hogyan kezeljük a gyerekek veszekedését? - Montessori-szemlélet a mindennapokban

A nézeteltérések az élet velejárói, a konfliktusok kezelése pedig egy tanulási folyamat. Szülőként az a dolgunk, hogy segítsünk a gyermeknek békés megoldást találni a testvérével, unokatestvérével vagy barátaival való összetűzések esetén.

A „Montessori” név jelenleg 110 ország több mint 22 ezer intézményére utal, ahol dr. Maria Montessori irányelveit követik. A módszernek része a tantermek megfelelő elrendezése és a gyerekek tanulásának elősegítése, de ide tartozik a kapcsolatokról való gondolkodásmód is, amely otthon, a munkahelyen vagy bárhol máshol alkalmazható.

A Montessori-szemlélet a mindennapokban című könyv elismert Montessori-pedagógus szerzői olyan szokások megalapozásában segítenek, amelyeket – a reggeli készülődéstől kezdve a házimunkán, az étkezéseken át a lefekvésig – minden korosztálynál, a családi élet legkülönbözőbb területein alkalmazhatunk. Az alábbiakban ebből a könyvből közlünk egy szerkesztett részletet.

Hogyan kezeljük a veszekedéseket? - Gyakorlati útmutató

A békés konfliktusmegoldás képessége egész életünkben elkísér. Minél hamarabb tanulja meg ezt a gyermek, annál önállóbban tudja rendezni a nézeteltéréseit, illetve jobban oda tud figyelni mások igényeire, és kifejezni a sajátjait. A szülő szerepe, hogy ítélkezés és megoldási javaslatok nélkül segítsen a gyermeknek megtanulni békésen és önállóan megoldani a problémáit.

1. Maradjunk nyugodtak, és legyünk jelen!

Lassan és nyugodtan induljunk el a veszekedők felé. Ha már közel vagyunk, guggoljunk le a gyerekek szemmagasságába, és nézzünk rájuk nyugodtan és kedvesen, hogy megértsék, szeretnénk kívül maradni a konfliktusukon.

2. Legyünk kedvesek, de határozottak!

Gyengéden érintsük meg mindkettejük kezét, hogy megnyugodjanak, majd várjuk meg, amíg abbahagyják a civakodást. Ha egy tárgyon vitatkoznak, kinyújtott tenyerünkkel jelezzük, hogy el szeretnénk kérni. Addig ne szóljunk semmit, amíg oda nem adják.

3. Mondjunk köszönetet!

Köszönjük meg nekik, hogy abbahagyták a veszekedést. Ha egy tárgyon vagy játékon vitatkoztak, amit aztán átadtak nekünk, tegyük félre. Ezzel jelezzük, hogy nem elkoboztuk, de csak akkor kapják vissza, ha készek arra, hogy békésen játsszanak vele.

4. Éreztessük, hogy bízunk bennük!

Biztosítsuk őket arról, hogy bízunk benne: meg tudják oldani a vitát, és közösen találnak majd olyan megoldást, amellyel mindketten elégedettek. Hagyjunk nekik elegendő időt és teret a probléma megoldásához.

5. Tartsunk szünetet, ha kell!

Ha egyikük túl dühös ahhoz, hogy ott helyben megoldást találjanak, javasoljuk, hogy vonuljanak félre, és később folytassák a megoldás keresését. Amikor készen állnak rá, kérjük meg őket, hogy fogják meg egymás kezét – ez a mozdulat segít nekik megnyugodni.

6. Segítsünk hallgatni és beszélni!

Miközben egymás kezét fogják, segítsünk nekik, hogy felváltva meghallgassák egymást és beszéljenek, és biztosítsuk őket, hogy mindketten elmondhatják, amit akarnak. Ne mondjunk ítéletet a helyzetről, és ne javasoljunk kész megoldásokat!

7. Biztassuk őket, hogy elmondják, mit éreznek!

HVG Könyvek

Segítsük végig őket a folyamaton lépésről lépésre, hogy megtanuljanak kiállni önmagukért, és kifejezni az érzéseiket és ötleteiket. Például kérjük meg egyiküket, hogy mondja el, miért dühös, és hogy érzi magát. Ismerjük el az érzéseit. Ezután kérjük meg, hogy mondja el a másik félnek is, hogy érzi magát, és mit szeretne kérni tőle, például hogy adjon vissza egy tollat.

8. Segítsünk megoldást találni!

Kérjük meg a másik gyermeket is, hogy mondja el az ő verzióját: lehet, hogy szüksége volt a tollra, amit éppen senki nem használt. Kérjük meg őket, hogy gondolják végig, hogyan tudnák megoldani a vitát. Például legközelebb udvariasan elkérhetné a tollat? Javasoljuk, hogy próbálják ki. Ha ez nem jár sikerrel, tartsanak szünetet, és később térjenek vissza rá. Kövessük végig a folyamatot.

A fenti cikk A Montessori-szemlélet a mindennapokban című könyv szerkesztett részlete.

Miért hagyjuk, hogy a gyermekünk megtapasztalja tettei és döntései természetes következményeit? Miért inkább a szándékot és az erőfeszítéseket ismerjük el az automatikus dicséret helyett? Hogyan kezelhetjük megnyugtató módon a testvérek közötti konfliktusokat? Gyakorlati útmutató önálló, kreatív és boldog gyerekek neveléséhez. A könyvet megrendelheti kedvezménnyel itt.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.