2006. november. 22. 00:00 Utolsó frissítés: 2006. november. 22. 17:35 Világ

Moszad-szemmel

A hírszerzés nem hibázott Libanonban - állította a HVG kérdésére a napokban Budapesten járt Efraim Halevy, az izraeli...

A hírszerzés nem hibázott Libanonban - állította a HVG kérdésére a napokban Budapesten járt Efraim Halevy, az izraeli titkosszolgálat, a Moszad volt főnöke. "Minden információ - tette hozzá -, amire a hadseregnek a Hezbollah elleni háborúhoz szüksége volt, rendelkezésre állt." A 72 éves Halevy szerint az izraeli hadsereg, főleg az operációs és a hadműveleti részleg, ezúttal több hibát is elkövetett, de gondok voltak a hadműveletek tervezésében is, ráadásul az egységeket ki sem képezték ilyen jellegű háborúra. Halevy szerint az is hiba volt, hogy a katonai és a politikai vezetés túl gyorsan döntött a háborúról. Korábban nem fordult elő, hogy Izrael 24 óra alatt határozott volna háborúról - magyarázta az egykori titkosügynök. 1967-ben például három hétig tartott, amíg a hadba szállásról döntöttek, a Libanon elleni 1982-es háborút pedig hónapokon át készítették elő. A hibákat egyébként Halevy szerint nem annyira a katonai, mint inkább a politikai vezetés csúcsain követték el: "Ha a kormányfő úgy dönt, hogy elfogadja a hadsereg vezetőjének javaslatait, attól kezdve már a felelősség is az övé." A Hezbollah elleni hadviselés, véli Halevy, egészen más módszereket és felkészültséget kíván, mint a palesztinok elleni harc, a Fatah ugyanis egyelőre nem rendelkezik a Hezbollahéhoz mérhető katonai kapacitással. A szakértőnek ugyanakkor semmi kétsége nincs afelől, hogy a hadsereg a jövőben jóval hatékonyabb stratégiát vet majd be a Hezbollah ellen: "Ez csak az első forduló volt, amelyet mindkét fél elvesztett, és most újabb összecsapásra készülnek."

BŐHM ÁGNES

hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.