Amerikai rengéshullámok
A londoni merényletkísérlet, amely 2001.
A londoni merényletkísérlet, amely 2001. szeptember 11-e óta a legmagasabb szintre emelte a repülőtéri biztonsági intézkedéseket az Atlanti-óceán túlpartján, új irányt szabott az ottani belpolitikai közbeszédnek is. A novemberi időközi kongresszusi választásokra készülődve ugyanis a múlt hét közepéig a kampány fókuszában az iraki háború számos kudarca, valamint a gazdaság helyzete állt. A tengerentúli járatok ellen tervezett akció viszont alighanem a november 7-ei szavazásig tartó időszak központi témájává emeli a terrorizmus elleni küzdelmet és az USA biztonságának kérdését.
A 2002-es időközi kongresszusi és a 2004-es elnökválasztáson a republikánusok erre a kérdésre építették a stratégiájukat - és nyertek. Meggyőzték ugyanis a választókat, hogy ők tudnak a legmegfelelőbben gondoskodni az ország biztonságáról. A crawfordi birtokán töltött nyaralásáról egy wisconsini kampánypénzgyűjtő útra előkerült - és azóta a Fehér Házba visszatért - George W. Bush amerikai elnök a történtekre reagálva máris emelt a hangnemen, amikor a szabadságot szerető országok ellen fenekedő "iszlám fasisztákról" beszélt.
A republikánus kampányközpontban megszületett az iraki háborúval kapcsolatos új taktika is: azt kell hangsúlyozni, hogy aki ki akar vonulni, az a terroristákat - Dick Cheney alelnök szavaival az "al-Káida-féléket" - segíti. A demokraták kishitűségére példaként az iraki háború megindítását a leghatározottabban támogató Joe Lieberman connecticuti szenátor kudarcát emlegetik. A honatya a múlt keddi demokrata előválasztáson alulmaradt a politikában újonc, ám a háborút mielőbb lezárni akaró riválisával szemben, így pártjával ellenszegülve függetlenként próbálkozik novemberben.
A demokraták ezúttal nem akarnak abba a hibába esni, mint két, illetve négy éve, amikor a nemzetbiztonság ügyében kerülték az összecsapást, és átadták a terepet a republikánusoknak. Most azt igyekeznek sulykolni az amerikaiaknak - akik egy friss közvélemény-kutatás szerint az USA biztonsága ügyében a republikánusokat, Irakot illetően viszont a demokratákat favorizálják -, hogy a londoni eset is jelzi: a háború csak felbátorította Amerika ellenségeit, miközben a katonai kaland elvonja az erőforrásokat az ország biztonságának valódi szavatolásától.