Ragozzák a képzést
Az eredeti tervek szerint április elsejétől lehetett volna beadni a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséghez (NFÜ) a „4 nap...
Az eredeti tervek szerint április elsejétől lehetett volna beadni a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséghez (NFÜ) a „4 nap munka, 1 nap tanulás” program pályázatait, ám a végleges kiírás egyelőre csúszik. A kormány januárban jelentette be, hogy uniós forrásból 20 milliárd forintot elkülönít mikro-, kis- és középvállalkozások, illetve egyéni vállalkozók és szövetkezetek, s külön 10 milliárdot nagyvállalatok számára. Azok a cégek pályázhatnának erre az összegre, amelyek a gazdasági válság miatt négynapos munkahét bevezetésére kényszerülnek, ám nem kívánják elbocsátani dolgozóikat, hanem az ötödik napon továbbképzik őket.
„A cégek egyötöde nyitott arra, hogy pályázzon” – mondta tapasztalatairól a HVG kérdésére Csikesz Tamás, az Akkreditált Felnőttképzési Intézmények Országos Egyesületének elnöke. Csikesz véleménye szerint – aki a DFT-Hungária Kft. ügyvezetőjeként maga is kínál képzéseket – a 20 milliárd forintra mintegy ezer pályázóval lehet majd számolni. A cégeknek vállalniuk kell: a képzési idő – ami 3 hónaptól 1 évig terjedhet – kétszereséig nem bocsátják el alkalmazottaikat. De nemcsak a képzésben részt vevőket kell megtartani, hanem a pályázat benyújtásakori teljes foglalkoztatott létszámot.
HVG |
Kérdés, mit érdemes heti egy napon oktatni. Az elképzelések eddig jobbára nem a termelőszektor igényeinek megfelelő továbbképzések irányába mutatnak, sokkal valószínűbb a nyelv, az informatika, a kommunikációs készségek, a kereskedelmi, a marketing-, az adózási ismeretek oktatása. Az elbocsátásokkal talán legjobban fenyegetett betanított munkások esetében viszont nem látni, milyen oktatást lennének hajlandók a cégek munkaidő-kedvezménnyel, sőt pénzzel is támogatni. A tervezett pályázati kiírás szerint a munkabér fejében legfeljebb a minimálbér kétszeresét lehet megkapni támogatásként. A képzést az NFÜ olcsóbban számolná el, mint az általa eddig megrendelt hasonló képzésekben szokásos volt: 3 ezer helyett 1200 forintos nettó óradíjért.