Vihar a sarokban
Kurucz Ferenc nemrégiben nyugdíjba ment Békés megyei rendőrfőkapitányt látnák szívesen a helyi szocialisták Békéscsaba jegyzőjeként. Az SZDSZ által fanyalogva fogadott választás különös, közismert ugyanis, hogy Kurucz jó viszonyt ápolt a jobboldallal.
Kurucz Ferenc. © HVG |
Vastapssal búcsúztatták kollégái Simont, aki évtizedek óta dolgozott Békéscsaba önkormányzatában; valaha a tanács ingatlanügyekkel is foglalkozó igazgatási osztályát vezette, majd - miután a labdarúgóbunda-botrány miatt menesztették az akkori városvezetést - 1989-ben vb-titkár, a rendszerváltás után pedig jegyző lett. A liberális városvezetés - Simon tanácsi múltja miatt - kezdetben kritikusan viszonyult hozzá, de később, ahogy ismerőik fogalmaztak a HVG-nek, összekoptak. A jegyző személyes jó viszonyt ápolt például a megyei SZDSZ életét meghatározó Futaki családdal, igaz, koránál fogva ő a famíliából leginkább "Gergely bácsihoz" - a politikus-vállalkozó, 1990-1994-ben parlamenti képviselő Futaki Géza édesapjához - kötődött. Mint a HVG-nek elmondta, nem érte derült égből villámcsapásként a T. Ház korhatárszabó döntése, főleg, hogy a módosító javaslatot kidolgozó Molnár László (MSZP) békéscsabai politikus, akinek ez irányú nézetei régóta ismertek voltak a Viharsarokban. "Nem gondolom, olyan fontos volnék, hogy miattam módosítsanak törvényt" - hárította el a megyében szárnyra kapott összeesküvés-elméleteket.
"Dinamizálni kell a várost" - indokolta a HVG-nek Tóth Károly (MSZP) országgyűlési képviselő, a békéscsabai közgyűlés tagja, miért esett a választásuk Kuruczra. Tóth elismeri ugyan Simon jegyzői érdemeit, de hozzátette, szerinte a városnak erőteljesebben kellene ellenőriznie az általa megbízott alvállalkozókat, példaként a hóeltakarítást és a belterületenként évente nyolcszor végzendő fűnyírást említette - mindkét munka kívánnivalókat hagy maga után, állítja. Kurucz 1998 óta - Gál László távozásától fogva (HVG, 1999. november 6.) - vezette a rendőrséget a megyében, amely kinevezésekor az olajügyek gócpontjaként volt hírhedt, azóta ellenben a rendőrség valamennyi belső rangsorában az első 5 helyezett közé tornázta fel magát, érvelt a parlamenti képviselő.
A megye közéletének ismerői mégsem tudják mire vélni az MSZP választását. "Kevesen tudhatnak annyit egy régióról, mint a megye főrendőre, és az, aki az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsági tagja" - vélekednek inkognitóban, az utóbbi momentummal Tóthra utalva. Tény, Kurucz Pintér Sándor exbelügyminiszter kinevezettje, akiről helyben ismeretes volt, jó viszonyt ápol fideszes politikusokkal. A HVG értesülései szerint például 2000-2004 között legkevesebb öt alkalommal vadászott együtt a 2001-ig állami tulajdonban volt Hidasháti Mezőgazdasági Rt. - a Fidesz-kormány idején privatizált 12 állami gazdaság (HVG, 2002. január 26.) egyike - területén Sümeghy Csaba (Fidesz-MPSZ) országgyűlési képviselővel, akinek mentelmi jogát egykori vállalkozásainál, a BCB-cégcsoportnál csődbűntett miatt indult büntetőügy kapcsán nemrégiben függesztette fel a T. Ház (HVG, 2004. december 11.).
A vadászkapcsolat a Kuruczot jegyzői ambícióiban támogató szocialisták szerint éppen azt bizonyítja, választásuk szakmai, nem pedig politikai jellegű, miközben azt is hangsúlyozzák, lévén Sümeghy országgyűlési képviselő, az ő ügyében nem járhat el a rendőrség, hanem csak az ügyészségi nyomozók, s így összeférhetetlenségről szó sem lehet. Utóbbi érvelés sántítani látszik. A több szálon futó BCB-bűnügyekben (lásd Kötött szálak című írásunkat) a csődbűntett csak az egyik vonulat, a hitelek miatt az OTP Bank Rt. feljelentésére indult nyomozásban például a megyei főkapitányság járt el egészen 2003 áprilisáig, amikor Kurucz összeférhetetlenséget jelentett be, így az akták Jász-Nagykun-Szolnok megyébe kerültek, miközben a mai napig a Békéscsabai Városi Rendőrkapitányság kutatja, hová tűnt a BCB-nek a bérgarancia-alapból utalt közel 130 millió forint oroszlánrésze.
Akárhogyan is, a megyei MSZP kénytelen más pártban ülő városatyákat is megnyerni Kurucz jegyzővé választásához, a közgyűlési többséghez ugyanis 15 szavazat szükséges, a szocialisták pedig 13-an vannak, igaz, alkalmasint éppen a szavazási matematika miatt akár jól is jöhet Kurucz jobboldali elismertsége. Az SZDSZ ugyanis vonakodni látszik, kívánatosnak tartanának például "minél több pályázót", s akadnak, akik jó választásnak ítélik Horváth Mihályt, a megyei illetékhivatal vezetőjét, illetve Molnár Zsolt MSZP-s helyi képviselőt, a Dél-alföldi Regionális Fejlesztési Rt. vezérigazgatóját. Mi több, a HVG értesülései szerint a budapesti MSZP-központban is akadnak, akik rossz szemmel nézik a helyiek döntését, mondván, ha esetleg tévesek is a Kurucz fideszes szimpátiájára vonatkozó hírek, az viszont tény, hogy az exkapitány bajosan felel meg a jegyzőség azon törvényi feltételének, amely kétéves közigazgatási gyakorlatot ír elő.
Mindennek ellenére egyelőre semmi sem utal arra, hogy Kurucz mögül kihátrálnának szocialista támogatói, sőt, a jelek szerint a jegyzőségnél fontosabb posztot, a polgármesterit is szeretnék megkaparintani. Békéscsabai szocialista berkekben a HVG-nek elismerték, a 2002-es önkormányzati választások előtt is ellenezték, hogy a szövetséges SZDSZ-é legyen a jelölés joga, szerintük ugyanis bebizonyosodott, hogy Pap regnálása alatt a város immár képtelen fejlődni. Már jelöltjük is van, 2006-ban Baji Lajos alpolgármestert, Molnár László 2002-es kampányfőnökét indítanák a posztért. Pap polgármester és a leköszönő jegyző környezetében mindenesetre érzik a "veszélyt", ha másból nem, abból, hogy névtelen bejelentés alapján a városi rendőrség hetekig vizsgált két önkormányzati telekügyletet, majd a napokban bűncselekmény hiányában lezárták a nyomozást.
RÁDI ANTÓNIA