A Hadik útján
Idén nyáron – jövő januári hatállyal – a sokszorosára (négyzetméterenként évi 60–180 ezer forintra) emelte a XI.
Idén nyáron – jövő januári hatállyal – a sokszorosára (négyzetméterenként évi 60–180 ezer forintra) emelte a XI. kerületi önkormányzat a tulajdonában álló üzlethelyiségek bérleti díját a Móricz Zsigmond körtéren és a Bartók Béla úton. Ennek is szerepe lehetett abban, hogy máris öt bolt lehúzta a rolót a környéken. „Galériát, régiségkereskedést, zeneművészeti alkotásokat, hangszereket kínáló üzleteket, kulturális eseményeket befogadó helyiségeket szeretnénk a helyükön látni” – informálta a HVG-t Molnár Gyula polgármester. A Bartók Béla út belső szakaszán 180 üzlethelyiségből 56 az önkormányzaté, hosszabb távon mindegyikben efféle kulturális funkcióváltást látna szívesen a kerület. Aki igazodik az elváráshoz, az akár 95 százalékos kedvezményt kaphat a bérleti díjból – ha vállalja a portál felújítását, és beszáll az üzletét befogadó lakóépület homlokzatának felújításába.
Jövő tavaszra a Gellért tér és a Móricz Zsigmond körtér között félúton, a Gárdonyi-szobor körüli tér egyik részét a járda szintjére emeli az önkormányzat, a Hadik kávéház tavasszal megnyíló teraszát így kevésbé zavarja majd a későbbi célforgalom. Addigra befejeződik a környező társasházak – 90 százalékban a kerület által finanszírozott – homlokzatfelújítása is. A tér átépítésére pedig 95 millió forintot szán az önkormányzat, a terveket véleményező zsűribe ellenzéki pártokhoz kötődő szakembereket (köztük az V. kerület fideszes főépítészét, Cselovszki Zoltánt) is meghívtak. A Hadik sem spontán felbuzdulásból született újjá. A kerület több mint negyedmilliárd forintért vette meg az egykori Szivárvány Áruházból cipőbolttá alakított, majdnem 400 négyzetméteres helyiséget az osztrák érdekeltségű Humanic Kft.-től, és a mostani bérlő hasonló nagyságú ráfordítással varázsolta újra kávéházzá. Az önkormányzatnak van már a téren egy galériája, a szemközti oldalon, Csonka János egykori lakóhelyén pedig a feltaláló unokájával, Stróbl Alajosné Csonka Líviával együttműködve múzeumot nyit.
„A tér a Bartók Béla út egyik fő vonzereje lesz” – bizakodik a polgármester. A kerületi stratégia szerint az innen kisugárzó hatás összeér az ugyancsak funkcióváltás előtt álló körtérével, az önkormányzati tulajdonú üzlethelyiségekbe költöző új bérlők hatására pedig változni fog a többi üzlet arculata is. Az antikvitások központjává vált lipótvárosi Falk Miksa utca néhány kereskedője állítólag már fontolgatja, hogy itt is megjelenik.
A napi százezer átszállót fogadó körtér leendő metrómegállója melletti kör alakú ipari műemlék – az eredetileg a BKV telkén állt fővárosi tulajdonú – trafóház, a Gomba is funkcióváltás előtt áll. „A Nemzeti Színház építészeti ötletpályázatára 67, a Gombáéra 66 mű érkezett” – büszkélkedett az épületet és a telket a kerületnek megszerző Molnár. A politikailag ugyancsak sokszínű zsűri által díjazott öt tervező a kerület elvárásaihoz igazodva néhány hónapon belül elkészíti a most elbarikádozott, leromlott, funkcióját vesztett épület átalakításának építési engedélyezési tervét, amelynek megvalósulása után kulináris és kulturális élményhez juthat majd a közönség. A kerület szándéka szerint a hasznosításra vállalkozó befektetőnek az öt terv közül kell majd választania. Idővel a formálódó „kulturális tengely” másik végpontja, a Gellért tér presztízse is emelkedhet, ha az ottani patinás szálló – mint azt korábban a Four Seasons-lánc fontolgatta – igényes befektető révén új épülettel bővül a hegyoldalban.
Nagy kérdés viszont, hogy a metró ütemesen tolódó átadásáig várhatóan átalakuló Bartók Béla úton megmarad-e az olykor összefüggő kocsisor, mert az az Üllői, a Bajcsy-Zsilinszky vagy a Rákóczi út sorsára juttathatja az övezetet, ahol nem érdemes sétálni. Az átmenő forgalomnak a dunai alsó és felső rakparton, valamint a szinte párhuzamos Budafoki úton lehetne helyet találni, ez ügyben a Műegyetem közlekedési tanszékének szakmai segítségét veszi igénybe a kerület. „Ehhez, persze, a Budafoki útiaknak is lesz néhány megjegyzésük” – jelezte a vízió megvalósítása elől elhárítandó akadályokat Molnár Gyula.
SZABÓ GÁBOR