2007. december. 12. 00:00 Utolsó frissítés: 2007. december. 12. 17:01 Prizma

Zsidó-keresztény párbeszéd

Vatikáni kezdeményezésre Budapesten rendezik meg jövő novemberben a katolikusok és a zsidók képviselőinek magas szintű...

Vatikáni kezdeményezésre Budapesten rendezik meg jövő novemberben a katolikusok és a zsidók képviselőinek magas szintű találkozóját - jelentették be a magyar katolikus püspöki kar múlt heti ülése után. Még nem tudni, hogy a rendezvényen pontosan kik vesznek majd részt; a Szentszék annyit közölt, hogy részükről a szervezést Walter Kasper bíboros, a Vatikán zsidósággal kapcsolatot tartó bizottságának vezetője végzi. A zsidó delegációt Arthur Schneier New York-i főrabbi vezeti majd. 2004-ben volt már hasonló szimpózium: a Zsidó Világtanács szponzorálta New York-i találkozón zsidó főrabbik és katolikus bíborosok vettek részt. A katolikusok és zsidók közötti kapcsolatban a fordulatot a második vatikáni zsinat 1965-ben megjelent, Nostra aetate kezdetű nyilatkozata jelentette, amelyben az egyház bocsánatot kért a zsidók ellen elkövetett bűnökért. A két világvallás közötti párbeszéd a nyolcvanas években vált intenzívebbé. Az elmozduláshoz hozzájárult a katolikus egyház új katekizmusa, majd az 1990-es prágai nyilatkozat, amelyben a Katolikus-Zsidó Kapcsolatok Nemzetközi Bizottsága az antiszemitizmust "Isten és emberiség elleni véteknek" nevezte. 1993-ban létrejött az egymást elismerő államközi megállapodás a Szentszék és Izrael között, egy évvel később II. János Pál pápa Jeruzsálembe látogatott. A holokausztról közzétett 1998-as vatikáni dokumentum ismét kifejezte: a katolikus egyház mély megbánást tanúsít azoknak a keresztényeknek a magatartása miatt, akik hozzájárultak a soához.

hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.