Kováts úr első bankja
A Dunántúlon látványosan terjeszkedő SopronBank sorsára is hatással lesz, hogy milyen szerepet szán osztrák anyabankjának, a sok vihart megélt Bank Burgenlandnak új tulajdonosa, aki rossz nyelvek szerint ingyen jutott a pénzintézethez.
Alig négyhetes tárgyalás után a szenvedélyes vállalatgyűjtő, a magyar származású osztrák Mirko Kovats tulajdonába kerül a kismartoni Bank Burgenland, ha az osztrák kartellhivatal és a tartományi parlament jóváhagyja az ügyletet. A tavaly 3,17 milliárd eurós mérlegfőösszegű, 280 alkalmazottal és 16 filiáléval rendelkező pénzintézet maga is népszerű a magyar hitelfelvevők körében, ráadásul 100 százalékos tulajdonában levő leánybankja, a SopronBank révén is jelen van Magyarországon. A Bank Burgenland hosszú agónia után tavaly már nyereséget hozott, igaz, csak 200 ezer eurónyit. Mégis komoly vásárlók ácsingóztak rá, korábban többek között az OTP Bank is érdeklődést mutatott iránta. A legtöbbet, 110 millió eurót azonban Mirko Kovats kínált érte: indoklása szerint saját vállalatait saját bankjából szeretné finanszírozni. Kovats ígéretesnek tartja a burgenlandi-magyar-szlovák régiót, bár jelezte, ehhez a banknak az eddiginél nyereségesebb szolgáltatási kínálattal kell előállnia.
A magyar leány, a 2003 nyara óta működő, a tavalyi évet 700 ezer eurós veszteséggel zárt SopronBank az idén már nyereséget vár. Thomas Radil, a pénzintézet igazgatóságának elnöke, egyszersmind a 46 fős bank egyetlen osztrák alkalmazottja a HVG-nek azt állította: a SopronBank az átlagosnál kevésbé szigorú feltételek mellett nyújt hiteleket, és cáfolta a korábbi híreszteléseket, melyek szerint a tartozások fejében rá szálló ingatlanokat gyűjtene. Ezek kényszerértékesítése ugyanis Radil szerint "nem jó".
Az eleddig a legkeletibb osztrák tartomány tulajdonában álló Bank Burgenlandot, amelyet az ezredfordulón csalások, korrupciós ügyek, balfogások sorozata rázott meg, 2003 óta próbálták privatizálni. Az értékesítést újabb és újabb gyanús ügyletek előbukkanása s a vevőkör komolytalansága akadályozta. Az első osztrák öröm múltán, amely hivatalosan annak szólt, hogy sikerült eladni a Bank Burgenlandot, ténylegesen pedig annak, hogy az őszi tartományi választások előtt lekerül a napirendről a kormányzó szociáldemokraták számára kényes ügy, egyre erősödik a kritika. Több szakértő, köztük a Profil című bécsi hetilap elemzője azt gyanítja, hogy a könyörtelennek mondott üzletember az orruknál fogva vezette a burgenlandiakat, akiket az ausztriai viccfolklór az együgyűséggel azonosít.
Kovats ugyanis egy fillért sem fizet, legalábbis egyelőre csupán azt vállalta, hogy 2012 végéig megveszi a bank 49 százalékát: jövőre 2,45 millió eurót tesz le az asztalra, 2007-ban 3,6 milliót, 2008 végén pedig 4,9 milliót. A maradék 42,87 millió kifizetésére van ideje 2012-ig. Azon két évig töprenghet, hogy igényt tart-e a további 51 százalékra, az ezért járó 56,1 milliót is ráér 2012-ben kifizetni. A hivatalos egyezség mögé tett szindikátusi megállapodás viszont azonnali, korlátlan döntési jogot biztosít Mirko Kovats számára a 87 millió eurós saját tőkéjű bankban, amelynek teljes adósságáért a tartományi kormány 2008 végéig kezeskedik. De Kovats azt a lehetőséget is nyitva hagyta, hogy esetleg nem tart igényt a Bank Burgenland 34 millió eurós föld- és ingatlantulajdonára - ez esetben a tartomány kifizeti neki az árát. Ha még ebből a 34 millióból sem futná a törlesztésre, a szanálandó bank jó eséllyel összehoz majd annyi nyereséget, hogy Rettegett Mirkó csak nyerjen a vásárláson. Hogy ugyanez elmondható lesz-e a tartományt irányító szociáldemokratákról, az már nem ennyire egyértelmű.
FÖLDVÁRI ZSUZSA / BÉCS