2005. augusztus. 03. 00:00 Utolsó frissítés: 2005. augusztus. 03. 17:01 Pénzügyek

Bezenyei esélylesők

Képtelenség évente nyolcmillió fizetőképes embert csalogatni a bevásárlóközpontokkal, kaszinókkal, szállodákkal és...

Képtelenség évente nyolcmillió fizetőképes embert csalogatni a bevásárlóközpontokkal, kaszinókkal, szállodákkal és termálfürdőkkel agyontömött osztrák-magyar-szlovák háromszögbe, mondják a kétkedők Las Vegas gigantomán európai verziójával, az osztrák határtól mindössze 7 kilométerre fekvő, 700 millió eurós beruházással kapcsolatban. Hitetlenkednek az 1650 fős Bezenyén, az állítólag már az idén ősszel induló monstreberuházás színhelyén is. A már évekkel ezelőtt kezdődött projekt, amely mindmáig csak papíron létezik, de az engedélyek megszerzését tekintve már komolyan előrehaladt, eredetileg szerencsejáték- és szállodaközpontnak indult, amerikai mintára. Komolyabbá akkor kezdett válni, amikor Hans Asamer, az ipari parkká átminősített 330 hektáros földterület osztrák tulajdonosa az amerikai John F. Groomot nyerte meg a beruházáshoz. Groom korábban Las Vegas legnagyobb játék- és hotelkomplexumának, a Caesar's Palace-nak az élén állt, ma pedig az évi 12 milliárd dollár forgalmú Ellis Gaminget irányítja.

Bár az uniós jog szerint kaszinójoghoz csak nyilvános tenderen lehet hozzájutni, Asamer biztosra veszi, hogy amerikai partnerei nyernek. Asamer földjéből egyébként 150 hektárt megvásárolt a Lukale Investment and Development AG, amelyet vezetőként egy bécsi házaspár, Alexander és Birgit Finster jegyez. A Lukale mögött, amely az első kapavágást most szeptemberre tervezi, egy közelebbről nem ismert, Doxeon nevű ciprusi befektető- és fejlesztőcég áll (német- és franciaországi irodaépítések fűződnek a nevéhez), amely egyedüli részvényesként szerepel a 20 millió forint jegyzett tőkéjű, a budapesti Váci utcában bejegyzett vállalkozásban. A Doxeonban többek között ciprusi pénzemberek forgatják a tőkéjüket, mondta el a HVG-nek részletek nélkül a Lukale bécsi irodájában ülő szóvivő, Rada Anikó, megerősítve, hogy ide tett be pénzt Alexander Finster is. De hogy valójában ki áll a mini Lukale-cég mögött, az titok, még ha sokan magát Asamert gyanítják is. Rada közlése szerint a 48 ezer négyzetméternyi bevásárlócentrum több mint felére már aláírták a bérleti szerződéseket, a tervezett ötcsillagos szálloda építésére és működtetésére pedig nemzetközi tendert írnak ki.

Közben mozgolódik a konkurencia is. Bezenyétől nem túl messze, Győr belvárosától nyugatra egykori textilgyára, a Gardénia területére akar építeni kaszinóval is megerősített bevásárló- és élményparkot az osztrák érdekeltségű Hungarian Industries Holding. A céget egy magyar származású bécsi üzletember, Holler Iván jegyzi, a vállalkozásban társa az egykori tőzsdeguru, a jelenleg Budapesten élő Peter Zelnik. A Dunacenter néven létesülő - többek között barkács- és elektronikai áruházat, játékboltot is magában foglaló - központ 5 milliárd forintba kerülne, s munkát adna a Gardéniánál felszabaduló alkalmazottaknak is. Holler a HVG kérdésére úgy nyilatkozott, nem fél a Nyugat-Dunántúl bevásárlóközpont-dömpingjétől. Szakértői elemzésre hivatkozva állítja, hogy a környék 400 ezer emberére számíthat, akiket a bezenyei és a Hegyeshalom osztrák oldalától alig 20 kilométerre levő parndorfi centrum nem fog elszívni.

FÖLDVÁRI ZSUZSA / BÉCS