Betörési kísérletek
Célkeresztbe került két, a külföldiek elől eddig elzárt európai bankpiac: az olasz pénzügyi szektor iránt holland és spanyol vevők érdeklődnek, Németországban pedig az olasz UniCredit bankcsoport próbálja megtörni a hazai intézetek hegemóniáját a Hypo-Vereinsbank megvételére tett ajánlatával.
Minden idők legnagyobb értékű bankügyletére készül az első számú olasz pénzintézet, az UniCredit, amely május végétől 16 milliárd euró értékű fúzióról tárgyal német riválisával, az évek óta pénzügyi gondokkal küszködő Hypo-Vereinsbankkal (HVB). Az eddigi európai fúziós csúcsot a spanyol Banco Santander Central Hispano (BSCH) tartotta, amely tavaly 13 milliárd eurót adott az elsősorban jelzálog-hitelezéssel foglalkozó brit Abbey Nationalért. A most kibontakozóban lévő ügylet azonban nem csupán értéke miatt unikum, hanem azért is, mert első ízben kerülhet nagy német pénzintézet külföldi tulajdonba.
A tárgyalások tényét mindkét bank megerősítette, ám fontosnak tartotta azt is megjegyezni, az egyeztetések elhúzódhatnak, a hivatalos bejelentésre akár őszig is várni kell. Jól értesült elemzők azonban tudni vélik, hogy a két társaság vezetői nagy vonalakban megállapodtak, és már csak néhány részlet kidolgozása van hátra, a fúzió létrejöttéről szóló hivatalos bejelentésre akár június végén is sor kerülhet. Az ügylet eredetileg felvásárlásnak indult, az olasz Il Sole 24 Ore gazdasági napilap szerint azonban időközben fúzióvá alakult. Az UniCredit csak a - 18 százalékkal a müncheni HVB legnagyobb egyéni részvényesének számító - Münich Re viszontbiztosítót fizeti ki készpénzben, a többi tulajdonosnak saját részvényeiből kínál fel.
HVG |
Európában legnagyobb, mintegy 15 milliárd eurónyi és egyben a legrosszabb összetételű kinnlevőségét halmozta fel az utóbbi években a HVB, amit részben ingatlanbefektetéseinek, részben a német gazdasági dekonjunktúrának tulajdonítanak. Karcsúsítással, követeléseinek és üzletrészeinek - köztük két éve az ékkövének számító Bank Austria Creditanstalt (BA-CA) 22,5 százalékának - eladásával sikerült végül elérnie, hogy az idei első negyedévet már 336 millió eurós nyereséggel zárta.
Elemzők egyöntetűen egyetértenek abban, hogy az olasz pénzintézet érdeklődését nem is annyira maga a HVB, mint inkább az annak 77,5 százalékig még mindig a tulajdonában lévő, kiterjedt kelet-közép-európai érdekeltségekkel rendelkező osztrák BA-CA keltette fel. A térségben szintén komoly hídfőállásokat kiépítő UniCredit - a BA-CA-val kiegészülve - a térség vezető pénzintézeteinek élbolyába kerülhet. Az osztrák pénzintézet 988 fiókból álló keleti érdekeltségeinek mérlegfőösszege 32 milliárd euró, ehhez jön még a HVB 3 milliárdja, amit az UniCredit 1287 fiókot jelentő 30 milliárddal egészít ki. A jelenleg Lengyelországban, Bulgáriában és Horvátországban piacvezetőnek számító olasz bank a fúzió révén közel 10 millió "keleti" ügyfelet mondhatna a magáénak. Arról nem is szólva, hogy a HVB legnyereségesebb része éppen a BA-CA: tavaly 836 millió euró nettó profitot hozott a HVB-csoport konyhájára. Elemzők az idén 1 milliárd eurós rekordprofitra számítanak, miután a nyereség az első negyedévben 68 százalékkal emelkedett.
Az UniCreditnek nem a HVB az első betörési kísérlete a német piacra. 2001-ben már próbálkozott, ám lemaradt a Commerzbankról, amelynek az eladása akkor végül meg is hiúsult. A mostani ügylet kapcsán a Commerzbank megvétele ismét napirendre került, a frankfurti bankóriásra ezúttal a Deutsche Bank mellett több európai riválisa - köztük két francia, a BNP Paribas és a Société Générale - is szemet vetett. A Commerzbank vezetői azonban egyelőre határozottan cáfolják, hogy bármiféle felvásárlási tárgyalások folynának. Elemzők szerint azonban a bankvezérek csak kivárnak, arra számítva, hogy a pénzügyi helyzet javulásával magasabb vételárat érhetnek el. A német pénzintézetek iránti látványos érdeklődés is jelzi: a versenytársak úgy látják, a dekonjunktúra és a rossz hitelállomány következtében leszálló ágba került német bankszektor kezd magához térni, ezért most érdemes befektetni ezen a piacon.
HVG |
Az európai bankok külföldi terjeszkedésének - a korábbi évek megtorpanása után - az adott lendületet, hogy tavaly látványosan javultak eredményeik, és a trend az idén is folytatódik. A folyamatot az is ösztönzi, hogy mind nyilvánvalóbb: a növekedéshez a hazai piacok már szűkösek. Az országhatárokon átívelő összeolvadásokat az Európai Bizottság is pártolja, olyannyira, hogy nemrég felvetődött: készüljön javaslat a tagállamok bankszektorában meglévő akadályok leépítését elősegítő, európai szintű szabályozásról.
TÁLAS ANDREA