Így utaztunk mi
A Központi Statisztikai Hivatal 2003-ban indította be az utazási szokásokat vizsgáló adatfelvételt, melynek során...
A Központi Statisztikai Hivatal 2003-ban indította be az utazási szokásokat vizsgáló adatfelvételt, melynek során negyedévente 12-12 ezer háztartást keresnek fel. Tekintettel azonban arra, hogy a magyar lakosságnak csak tizede utazik több-kevesebb rendszerességgel külföldre, az így nyert adatok kiegészítésére a határállomásokon évente 24 ezer hazatérő magyar állampolgárt is megkérdeznek. A felmérésekből a 2005 első kilenc hónapjára rendelkezésre álló adatok szerint a magyarok 13,7 millió alkalommal látogattak külföldre, ami 9,2 százalékos emelkedést jelent 2004 azonos időszakához képest. A külföldre utazók 60 százaléka egynapos látogatást tett. Az előző év azonos időszakához viszonyítva az egynapos utazók száma 25 százalékkal nőtt, míg a többnaposoké 8 százalékkal csökkent. A magyarok az előző év azonos időszakához képest 5,5 százalékkal kevesebb, összesen 47,5 millió napot töltöttek külföldön, ennek 17 százalékát az egy-, 83 százalékát a többnapos látogatások tették ki. A több napra utazók a korábbinál 3 százalékkal kevesebb időt, átlagosan 7,1 napot töltöttek külföldön, az egynapos utazókat is figyelembe véve pedig ez az érték már csak 3,5 nap a 2004 első kilenc hónapjában mért néggyel szemben. Az utazók több mint 60 százaléka az Európai Unió területére utazott: az egynapos látogatóknál Szlovákia, a többnaposaknál Ausztria volt a leggyakoribb úti cél.
Az utazók fele turisztikai céllal kelt útra - közülük minden tizedik üzleti úton volt -, a második leggyakoribb utazási motiváció 41 százalékkal a bevásárlás; a munkavégzés céljából utazók aránya 7 százalék. A külföldre utazó magyarok átlagosan 35 ezer forintot költöttek fejenként, 6 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban.
Az utazási szokások változását tükrözi a Turisztikai Világszervezet jelentése is, mely szerint terjednek a rövidebb időtartamú, gyakoribb városlátogatások, s emiatt csökken az átlagos tartózkodási idő, a bevételek pedig nem tartanak lépést az utasforgalom növekedésével. Igaz ez a hozzánk érkező külföldiekre is: a tavaly szeptember végéig nálunk járt vendégek átlagosan 2,7 napot maradtak és 24 700 forintot költöttek, 13, illetve 5 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban.