A magyar digitális
A hazai tévénézők körülbelül 55 százaléka valamely kábeltévé-hálózat előfizetője, 10 százaléka rendelkezik egyedi...
A hazai tévénézők körülbelül 55 százaléka valamely kábeltévé-hálózat előfizetője, 10 százaléka rendelkezik egyedi műholdvevővel, a fennmaradó 35 százalék kizárólag a földi műsorszórás áldását élvezi.
A földi műsorszórásban, európai uniós döntés értelmében, 2012-ig uniószerte, így Magyarországon is át kell térni az analógról a lényegesen több csatornát, fejlettebb szolgáltatásokat és zavartalan vételt lehetővé tevő digitális sugárzásra. Budapest - és újabban Kab-hegy - térségében már folyik, kísérleti jelleggel, a digitális földi műsorszórás (hagyományos analóg tévék az így érkező jeleket csak külön beltéri egység, úgynevezett set-top-box közbeiktatásával képesek "megemészteni"). Az országos rendszer beindulásával a jelenlegi három analóg csatorna mellett három digitális is működésbe lép, ezeken azonban, a tömörítésnek köszönhetően, egyszerre akár 24 műsor is sugározható.
Mármint elvileg. A digitális adás ugyanis többféle formátumban történhet. Az eddigi PAL szabvány digitális megfelelője az SDTV (Standard Definition Television - szabványos felbontású televízió), amelynek képpontszáma és képfrissítése megegyezik a PAL szabványéval; egy analóg adás helyén nyolc ilyen sugározható. De a digitális rendszer teszi lehetővé a PAL-énál sokkal szebb, részletgazdagabb képet adó úgynevezett HDTV (High Definition Television - nagy felbontású tévé) műsorszórást is. Ilyen programból azonban egy-egy digitális csatornán nem nyolc, hanem csak egy-kettő továbbítható egyszerre.
Azoknak a budapesti és környéki tévénézőknek, akiknek az antennája "rálát" a szabadság-hegyi adótoronyra, van más választásuk is. Az Antenna Hungária Rt. mikrohullámú rendszere - AntennaMikro nevű, fizetős szolgáltatását Antenna Digitallá átkeresztelve -, miután minden előfizetőjénél kicserélte a dekódert, e napokban tér át a digitális műsorelosztásra. Hasonló módon viszonylag egyszerűen átállhatnak a digitális jelátvitelre azok a kábeltévérendszerek is, amelyek szolgáltatását már ma is dekódolóval lehet igénybe venni. A legelőbbre azonban az UPC Magyarország Kft. tart, amelynek UPC Direct nevű, tavaly ősszel indult - természetesen szintén fizetős - digitális műholdas szolgáltatása a cég állítása szerint az ország egész területéről elérhető.