2005. március. 09. 00:00 Utolsó frissítés: 2005. március. 09. 17:54 Trend

Bátraké a kártérítés

Rosszul járhatnak a szervezett útjukat az utolsó napokban lemondók az utazási rendeletek tervezett - sokadszori -...

Rosszul járhatnak a szervezett útjukat az utolsó napokban lemondók az utazási rendeletek tervezett - sokadszori - módosításával. A jelenleg tárcaegyeztetés alatt álló, várhatóan még márciusban a kormány elé kerülő javaslatokról Székely György, a Magyar Turisztikai Hivatal (MTH) elnökhelyettese annyit árult el a HVG-nek, hogy azok egy része a 2003. év végi módosítások (HVG, 2004. március 13.) pontosítása, de "foglalkoznak a vagyoni biztosíték és az utasvédelem kapcsolatával" is. A HVG információi szerint az egyik "pontosítás" az, hogy ha egy ügyfél kevesebb mint 35 nappal az indulás előtt áll el az utazástól - és nincs útlemondási biztosítása -, akkor az iroda nem csupán a már befizetett előleget, hanem akár a teljes részvételi díjat követelheti majd tőle kártérítésként, azaz a nem utazó "utas" nemhogy nem kap vissza egyetlen fillért sem, de még pótlólagos befizetésre is kötelezhetik.

Ami a vagyoni biztosíték újraszabályozását illeti, annak egyik apropója az, hogy a tavaly csődbe ment Eurotours és Skyline Centrum utazási irodák által kötött, a kötelező kauciót kiváltó biztosítás előbbi esetben csak az utaskárok 44, az utóbbi irodánál 56 százalékát fedezte. Márpedig az EU legfontosabb jogértelmező szerve, a luxembourgi székhelyű Európai Bíróság (a tavaly májusi uniós csatlakozás óta Magyarország számára is kötelező) állásfoglalása szerint az államoknak kötelességük megtalálni annak módját, hogy az önhibájukon kívül hoppon maradt utasok hiánytalanul visszakapják a befizetett részvételi díjat - magyarázta a HVG-nek Salamon András, az EU hivatalos jogi tanácsadó testületének minősített Utazási és Idegenforgalmi Ügyvédek Nemzetközi Fórumának magyar tagja.

Ennek szellemében - és okulva abból, hogy egy csődbe ment osztrák utazási iroda pórul járt utasai néhány éve pert nyertek az osztrák állammal szemben, amelynek így ki kellett egészítenie a kapott kártérítés összegét - az MTH meg is akarta emeltetni a kaució mértékét, ám az irodák vehemens tiltakozása miatt a szigorítás várhatóan abban merül ki, hogy a belföldi utaztatással foglalkozók számára 1 millió forintos kaucióminimumot írnak elő. Az állami felelősségvállalási kötelezettségnek a jogalkotó - a HVG értesülései szerint - inkább úgy próbál eleget tenni, hogy az eddigi negyedéviről havonkéntira sűríti az irodák kötelező "koffervizitjét"; így az utaztatóknak nem lesz elég a nyári csúcs lecsengése után, szeptemberben hozzáigazítani vagyoni biztosítékuk összegét a tervezettnél esetleg nagyobb forgalomhoz.

Salamon András szerint egyébként a bírósági procedúrát vállaló utasoknak jó esélyük lenne arra, hogy már a biztosítótól megkapják a kártalanítás teljes összegét. A magyar jogszabályok ugyanis - szemben az említett eset idején érvényes osztrákokkal - nem korlátozzák a kauciós biztosítás alapján kifizetendő összeget, a "luxembourgi direktíva" szerint pedig a garantőrnek korlátozás nélküli felelősséget kell vállalnia. Más kérdés, hogy az első olyan eset után, amikor egyiküket így megszorongatja a bíróság, valószínűleg minden érintett biztosító jócskán megemeli majd az utazási irodáktól kasszírozott díjat...

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.