2007. szeptember. 05. 00:00 Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 05. 16:42 Magyar gazdaság

Kvótabiznisz

A kvótahiányban szenvedő hazai termelők különös módon még eladható, fölösleges szén-dioxid-mennyiség nélkül is szert...

A kvótahiányban szenvedő hazai termelők különös módon még eladható, fölösleges szén-dioxid-mennyiség nélkül is szert tehetnek bevételre - állítja Baráth Barna, a 2001 óta kibocsátáskereskedelemmel foglalkozó Vertis Környezetvédelmi Pénzügyi Tanácsadó Zrt. vezérigazgatója. Az unió irányelve lehetővé teszi ugyanis, hogy az európai szén-dioxid-kibocsátó cégek az EU kibocsátáskereskedelmi rendszerében az itt érvényes kereskedelmi kvóta (EUA, European Union Allowanced, azaz az EU kibocsátási egység) helyett részben kiotói egységekkel (például CER-rel, Certified Emission Reductionnal, azaz hitelesített kibocsátáscsökkentési egységgel) teljesítsék vállalásukat. Mivel a kiotói egységek olcsóbbak, mint az uniósok, az árkülönbséggel - amely jelenleg 2-4 euró között van - a nemzetközi piacon "játszani" lehet.

Mindkét kvótatípus 1 tonna kibocsátott szén-dioxid-egyenértékre vonatkozik, a különbség a környezetszennyezés keletkezési körülményeiben áll. Az európai kibocsátáskereskedelmi rendszerben azoknak az EUA-egységeknek az adásvétele zajlik, amelyek a tagállamok kvótakiosztásában szerepelnek. A CER-egységek pedig a fejlődő országokban megvalósuló klímabarát beruházások során elért kibocsátásmegtakarítással keletkeznek és kerülnek a piacra. Az uniós kereskedelmi rendszerben Magyarország esetében a kibocsátások maximum 10 százaléka fedezhető kiotói egységekkel - folytatta a gondolatmenetet a Vertis vezérigazgatója, aki a következőképpen példálódzott: ha egy vállalat 100 ezer tonna szén-dioxid kibocsátását tervezi, akkor 10 ezer EUA helyett ugyanannyi CER-t tud felhasználni, és az EUA-kapacitásnak a 2008-2012-es időszakra történő értékesítésével, illetve CER vásárlásával mintegy 150 ezer eurós bevételhez juthat. Magyarországon már meg is köttettek az első ilyen ügyletek. "Országosan mintegy 10 milliárd forint bevételt hozna, ha az üzemeltetők idejében észbe kapnának" - állítja a Vertis vezérigazgatója. Ám mind az EUA, mind a CER ára rendkívül változékony - tette hozzá -, és az elmúlt hetekben jelentősen csökkent a 2008-ra már most leköthető kvótaárfolyamok közötti különbség (augusztusban az EUA ára nagyjából 18-22, a CER-é 7-13 euró között ingadozott).

Baráth szerint 2005-2007-ben mind a magyarországi, mind az európai vállalatok többsége birtokolt eladható kvótát, ugyanis aki csak tehette, felültervezte szükségleteit. Emiatt a 2007 végéig még felhasználatlan kvóta ára elképesztő zuhanással, a tavaly tavaszi 32 eurós tonnánkénti árról mára 0,07 euróra esett vissza. A magyar cégek ennek ellenére sokat kerestek felesleges kvótáik piacra dobásával. A Vertis számítása szerint 2005 óta mintegy 13 millióval több kvótát kaptak a magyar vállalatok annál, mint amennyire szükségük volt, ennek alapján a kibocsátáskereskedő cég vezetője mintegy 50-100 millió eurós bevételt valószínűsít. Ez szerinte lehetett volna több is, ha a cégek többsége nem túl későn jelent volna meg eladóként a piacon.

A magyar állam is lefölözte a felesleget: a Pénzügyminisztérium eddig két aukción szerepelt, éppen a Vertis közreműködésével. 2006. december 11-én 1,197 millió EUA eladásából 8,9 millió euró, majd 2007. március 26-án 1,177 millió egység értékesítéséből már csak 1,036 millió euró bevételre tett szert. A következő időszakra azonban az elemzők 20-40 euró közötti uniós kvótaárral kalkulálnak, és mivel kvótahiány várható, a kényszerű vásárlások hatására az áram hazai nagykereskedelmi ára 2012-ig 3-4 százalékkal emelkedhet - ismertette Poós Miklós osztályvezető a gazdasági tárca prognózisát.