Nasszer Khader: dániai iszlám politikus
"Rettenetesek a körülmények a menekültközpontokban, én csak tudom, mert éltem ott" - indokolta nemrég alapított Új Szövetség nevű pártja programjának ismertetésekor az arab származású Nasszer Khader, hogy miért zárná be a dániai táborokat, és inkább az önálló élet megteremtésében segítené a vele hasonló sorsú bevándorlókat. Khader emellett 40 százalékos egykulcsos személyi jövedelemadót, és a 12 év alatti iskolásoknak ingyenebédet ígért, miközben a hangsúlyt környezetvédelmi kérdésekre helyezte.
A keresztnevét a néhai Gamal Abdel Nasszer egyiptomi elnök tiszteletére kapott 43 éves politikus centrista néppártként emlegeti pártját, és visszautasítja, hogy a jelenlegi politikai elittel elégedetlen tiltakozó szavazatokat tudja csak begyűjteni. Szerinte pártja az első olyan dániai politikai erő, amely az új középosztályt szólítja meg. Harcolni kíván a Dániában is egyre nagyobb teret nyerő szélsőjobboldali populistákkal szemben. Legfőbb célja, hogy pártjával helyet kapjon egy új jobbközép kormányban, az Anders Fogh Rasmussen liberálispárti kormányfő vezette jelenlegi - konzervatívokból álló, ám az idegenellenes Dán Néppárt külső támogatásával életben tartott - koalíció ugyanis nincs ínyére. Van még tennivalója, pártja alig 20 ezer tagot számlál, támogatottsága épphogy eléri a 3 százalékos parlamenti küszöböt.
A palesztin-szíriai családban Damaszkuszban született, Dániába 11 évesen anyjával és négy leánytestvérével, apját követve érkezett Khader több egyetemen retorikát, kommunikációs ismereteket, politikatudományt hallgatott, és tanulmányozta a Közel-Keletet. Hívőnek, de nem vallásosnak tartja magát, és ma már dánabbnak érzi magát a dánoknál: felesége szőke helyi asszony, a hétvégéket barátaikkal töltik tengerparti házukban, amelyen dán nemzeti zászló lobog. Bár neki sikerült beilleszkednie a társadalomba, anyja konzervatív muszlim maradt, fejkendőt hord, és naponta mecsetbe jár.
Khader alig 21 évesen kezdte politikai pályáját a szociálliberális Radikális Pártban. Hat éve választották képviselővé, és ő volt az első bevándorló, aki Dániában parlamenti mandátumot szerzett. A muszlimok körében nem túl népszerű, a nevezetes tavalyi karikatúrabotrány idején ugyanis mérsékletre intett, elítélte a dán zászlók égetését, és közvetítőként próbált fellépni. A magát fanatikus demokratának valló Khader azóta is életveszélyes fenyegetéseket kap.