2008. április. 29. 00:00 Utolsó frissítés: 2010. március. 07. 19:32 Fókuszban

Államtitkárok párban

Másfél államtitkári rendszert vezet be a harmadik Gyurcsány-kormány: egyes minisztériumokban két államtitkár lesz.

Másfél államtitkári rendszert vezet be a harmadik Gyurcsány-kormány: egyes minisztériumokban két államtitkár lesz. A korábban felmerült hírekkel szemben nem tér tehát vissza a kabinet az 1990-ben kialakított és 2006 nyarán lecserélt megoldáshoz, amely szétválasztotta a minisztériumok politikai vezetését (miniszter, politikai államtitkár) és a szakirányítását (közigazgatási államtitkár, helyettes államtitkárok), inkább a feladatok megosztása, illetve politikai célú posztosztogatás van a váltás mögött. Nem csupán az elnevezések jelzik, hogy nincs szó a régi kettős államtitkári szisztéma újraindításáról. Egy olyan erős ember, mint Puch László MSZP-pénztárnok, parlamenti gazdasági bizottsági elnök kinevezése az új közlekedési, hírközlési és energiaügyi tárcához is mutatja, a két éve bevezetett jelző nélküli államtitkári tisztség nem gyengült meg a mostani átszervezéssel. A miniszterelnöki bejelentés szerint egyébként nem nő majd az államtitkárok száma: hat ilyen poszt ugyanis megszűnik a koalíciós kormányzás végével, illetve a fejlesztéspolitikai szervezet átalakításával.

A kormányfő MSZP-hátterének megerősítését célozza a többi, hétfőn bejelentett kinevezés is. A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumban Oláh Lajos parlamenti képviselő, hajdú-bihari MSZP-elnök, a Mozaik klubos fiatalok egyike futott be, míg az Egészségügyi Minisztériumba a szabolcsi pártalelnök Vojnik Mária, a tárca 2003-2006-os politikai államtitkára tér vissza. Két államtitkár a hivatalos magyarázat szerint ott lesz, ahol "a szakmai feladatok összetettsége, sokszínűsége és az egyeztetési feladatok sokrétűsége ezt megkívánja". Két államtitkárt kap a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium: itt Burány Sándor exminiszter képviselő, jelenleg a Fejlesztéspolitikai Irányító Testület tagja, valamint az országosan kevéssé ismert győri Molnár Csaba képviselő, megyei pártelnök, az Országos Területfejlesztési Tanács tagja, az új tulajdonosi program kormányzati feladatait koordináló miniszterelnöki megbízott a nyertes. Az önállóvá vált Önkormányzati Minisztériumba Ujhelyi István mellé Jauernik Istvánt, a parlament önkormányzati bizottsági elnökét, Jász-Nagykun-Szolnok megyei pártelnököt teszi be a miniszterelnök. A Szociális és Munkaügyi Minisztériumban Simon Gábor kap társat a visszatérőnek számító hevesi Korózs Lajos személyében. Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumban a törvényhozási robotos Avarkeszi Dezső, a parlamenti alkotmányügyi bizottság elnöke lesz - Juhász Gábor mellett - a második államtitkár. A régi motorosok sorából Molnár és főleg az oktatási tárcánál Arató Gergely mellé befutott Csák Ferenc lóg ki, aki a 2005-ös időközi választáson az MSZP soproni (vesztes) képviselőjelöltje volt, s most a pécsi európai kulturális fővárosi terv tárcaközi egyeztetést végző miniszteri biztosa.

Címkék
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.