2008. március. 12. 00:00 Utolsó frissítés: 2008. március. 12. 16:31 Fókuszban

És jött a hétfő

Már a jövő héten szavazhat az Országgyűlés a vizit-, a tan- és a napidíj eltörléséről.

Már a jövő héten szavazhat az Országgyűlés a vizit-, a tan- és a napidíj eltörléséről. Vasárnap este még szinte el sem kezdődött a szavazatok összeszámlálása, amikor Gyurcsány Ferenc bejelentette, a kormány tudomásul veszi a választók akaratát, és kezdeményezi, hogy a parlament már április 1-jével törölje el a díjakat. Makacsul kitartott ugyanakkor a mellett - noha e tekintetben már a koalíciós társ SZDSZ prominensei is megengedőbb álláspontot fogalmaztak meg a referendum éjszakáján -, hogy a kabinet semmilyen módon nem pótolja a háziorvosok, kórházak kieső bevételeit, és az egyetemek sem számíthatnak pluszpénzekre amiatt, hogy nem szedhetnek tandíjat. Gyurcsánnyal ellentétben a Fidesz - ugyancsak a választások estéjén bemutatott - törvénymódosítási javaslata konkretizálta azt, amit az ellenzék már a referendum előtt is mondott: a kabinetet kárpótlási kötelezettség terheli. A fideszes javaslat mindjárt két legyet ütne egy csapásra. Az átcsoportosítandó pénzek forrásaként olyan érzékeny tételeket pécéztek ki, mint a kormányzati kommunikációs büdzsé, illetve a miniszterelnök új tulajdonosi programjában a "népi privatizációba" bevonni tervezett Szerencsejáték Zrt.-től származó játékadó.

Az ellenzéknek aligha lehettek komoly illúziói, hogy javaslatuk célba ér, az ajánlat maga is inkább a népszavazási kampány egyfajta prolongálásaként értelmezhető. A kormánypártoknak ismét azt kell elmagyarázniuk, amire már két hónap sem volt elegendő: egyszerű átcsoportosításokkal a költségvetési lyukak nem foltozhatók be. A hét eleji bizottsági szavazások így már a papírformát mutatták. A HVG tuti tippje: a kormánypárti előterjesztés lesz az, amelyik alapján a parlament végül eltörli a díjakat.

Amilyen világosak a népszavazás várható közjogi következményei, olyannyira homályosak a politikaiak. Amint azt a szabaddemokrata Horn Gábor, koalíciós kapcsolatokért felelős államtitkár a Hír Tv "kandi" kamerája előtt a maga vulgáris szóhasználatával már a szavazás estéjén megfogalmazta: a polgárok vasárnap Gyurcsányról mondtak véleményt (elküldve őt a p...-ba). A sértődés vagy megrendülés legkisebb jelét sem mutató kormányfő-pártelnöknek mindazonáltal a Fidesz igazán azzal fűtött be, hogy nem fűtött be. Orbán Viktor ezúttal szinte még az ünnepléstől is eltiltotta a támogatóit. Ellentétben az ellenzék elsöprő győzelmével záruló tavaly őszi önkormányzati választásokkal, ezúttal nem adott ultimátumot Gyurcsánynak, megelőzve ezzel azt, hogy a koalíciós képviselők ismét szorosabbra zárják soraikat első emberük védelmében. A közvetve a mérsékelt ellenzéki politika sikerét is igazoló népszavazási eredmény Orbán számára ugyanakkor visszahozta a reményt, hogy ha a politikai középre tart, esetleg tartósabban is magához köthet olyan választókat, akik amúgy nem kívánnának részesei lenni egy "politikai táborokon átívelő szövetségnek". Az ellenzék vezére most ráadásul lépéselőnybe is került riválisával szemben, akinek vasárnap nagyságrendekkel csökkentek az esélyei arra, hogy akár 2010-ben, akár előbb miniszterelnök-jelöltként szembeszálljon azzal az Orbánnal, akinek az esetleges visszatérése a politikai hatalomba talán már nem is hat olyan riasztónak a választók körében, mint ahogy azt Gyurcsány korábban látni vagy láttatni szerette volna.

hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.