Kalásztengerek mentén
Semmi okuk az idegességre a cseh gazdáknak, legalábbis ami az európai uniós terület alapú támogatásokat, valamint azok...
Semmi okuk az idegességre a cseh gazdáknak, legalábbis ami az európai uniós terület alapú támogatásokat, valamint azok nemzeti kiegészítését illeti. "Terület alapú támogatást 18 800 gazda kért. Néhány tucat esettől eltekintve, ahol az illetékes szervek az ellenőrzések során hiányosságokat tapasztaltak, már mindenki megkapta a pénzét" - tájékoztatta a HVG-t Miroslav Jirovsky, a Mezőgazdasági Szövetség elnöke. A támogatás teljes összege 6,45 milliárd korona volt, s ebből Jirovsky szerint mára legfeljebb 150-200 millió korona nincs kifizetve.
Annál inkább aggasztja viszont a cseh gazdákat a tavalyi gabonatöbblet értékesítése. Jelenleg mintegy 2,5 millió tonna olyan gabona van, amire a gazdáknak nincs vevőjük, sem megfelelő raktárhelyiségük. Érdekes, hogy állami intervenciós felvásárlást azonban csak 1,1 millió tonnára kértek, s ennek nagyjából egyharmadát - mintegy 350 ezer tonnát - az állam már fel is vásárolta. Raktárai azonban tele vannak. A további mintegy 750 ezer tonna gabona értékesítésére Jaroslav Palas mezőgazdasági miniszter az EU-tól kért segítséget. Palas egyrészt raktárkapacitásokat akar, másrészt szeretné elérni, hogy Brüsszel adjon támogatást a tengerrel nem rendelkező országoknak - Csehországhoz hasonló problémái vannak ugyanis Ausztriának, Magyarországnak és Szlovákiának is - ahhoz, hogy a legközelebbi tengeri kikötőbe szállítsák gabonájukat, ami így könnyebben vevőre találna. "Egy tonna gabona elszállítása Csehországból a tengerhez mintegy 30 euró. Azt kértem, az EU fedezze ennek a felét" - magyarázta az agrárminiszter. Brüsszel rendkívülinek minősítette a kérést, s még nem adott rá választ.
A magyar gazdatüntetés hírére a pozsonyi Új Szónak nyilatkozó csallóközi gazdák nem zárták ki, hogy ha a terményértékesítésben semmi sem változik, májusban vagy júniusban ők is az utcára vonulnak. Ettől az tántoríthatná el őket, ha végre megindulna az intervenciós felvásárlás. A Magyar Koalíció Pártja által delegált Simon Zsolt vezette pozsonyi agrárminisztérium ugyanis mind ez idáig még az intervenció keretében felvásárolandó gabonamennyiséget sem tippelte meg. Csak azt tudni, hogy a tárca első körben a szükséges 1,6 milliárd korona helyett 400 millió koronát hagyott jóvá a várt 400 ezer tonna gabona felvásárlására. Az agrárkamara ezért attól tart, hogy a helyzetből továbbra is csak azok a kereskedők profitálnak, akik a tavalyi aratás után - kihasználva a gazdák szűkös pénzügyi helyzetét - olcsón felvásárolták a gabonát. Míg ugyanis a búza intervenciós ára tonnánként 4000 korona körül várható, a piaci ár manapság is 3200 korona körül mozog. Nagy a bizonytalanság a raktárkapacitás körül; a termelőket azzal riogatják, hogy a gabonatermő vidékekről 150-200 kilométerre kell majd szállítaniuk az intervencióra felajánlott terményüket. Az Új Szó szerint a gazdák február végéig 328 ezer tonna búzát, árpát és kukoricát kínáltak fel intervenciós felvásárlásra, az agrárönkormányzat viszont 1 millió tonnára becsüli az eladhatatlan szlovák gabona mennyiségét.
Jól áll viszont Szlovákia a területalapú támogatások kifizetésével. Ilyet mintegy 12 ezer gazdálkodó igényelt. A kifizető ügynökséget tavaly november 18-án akkreditálták, és az karácsony táján gyors ütemben meg is kezdte a kifizetéseket. Gondot inkább az okozott, hogy több nagyobb cég igyekezett januárra halasztani a pénz átvételét, hogy ne zárja nyereséggel a tavalyi évet. 2004-ben ez egyébként már a második kifizetés volt: az EU-s 25 százalékot 52 százalékra kiegészítő nemzeti hozzájárulást már tavaly március végéig megkapták az érintettek.
Lengyelország élenjárónak bizonyult a területi alapú támogatások szétosztásában. Varsó lehetőséget kért és kapott a kifizetések előrehozatalára, és az eredetileg tervezett 2004. december 1-je helyett már októberben megkezdte - s idén januárig be is fejezte - a hazai kiegészítéssel megfejelt brüsszeli pénz szétosztását.
KOKES JÁNOS / PRÁGA, TUBA LAJOS / POZSONY, SZILÁGYI SZABOLCS / VARSÓ