2004. október. 23. 00:00 Utolsó frissítés: 2004. december. 02. 16:37 Fókuszban

A múltat végképp eltörölnék?

Tartalmilag ugyan semmi újat nem hozott az MSZP múlt hét végi tisztújító és programalkotó kongresszusa, de az új csomagolás, az "érthető és szerethető párt" megteremtésének ígérete is elegendő volt a Hiller-Gyurcsány páros fémjelezte irányvonal elsöprő győzelméhez. Az új jelszó: támogasd vagy hallgass!

Bármi történt az MSZP-vel a párt 15 évvel ezelőtti megalapítása óta, az mind a múlt hét végi tisztújítást és Az új magyar szociáldemokrácia programja elfogadását készítette elő. Legalábbis ez volt a kicsengése annak a filmnek, amit a szocialisták kétnapos kongresszusának kezdetén vetítettek le a küldötteknek. A pár perces összeállítás szakított a "csak a szépre emlékezem" szerkesztési elvvel, épp ellenkezőleg: szinte semmi másról nem szólt, mint hogy az MSZP eddig alvó párt volt, amelynek már nagyon nagy szüksége volt a dinamizálásra. E megközelítésből adódóan az MSZP elmúlt másfél évtizedének emléket állítani hivatott filmben a párt előző elnökei - Nyers Rezső, Horn Gyula és Kovács László - együttvéve is kevesebbszer jelentek meg, mint az MSZP megújítására szervezkedő "feltörekvők", köztük a pártelnökségre a legesélyesebbnek tartott Hiller István alelnök.

Ahogy arra számítani lehetett: a film önmagát beteljesítő jóslattá vált. Hiller Istvánt 70 százalékos támogatottsággal választották meg a küldöttek a párt elnökévé a hat év után leköszönő Kovács László helyére, míg a szintén elnökaspiráns Szekeres Imre - korábban az egyik alelnök - a párt elnökhelyettese lett. Hiller és Szekeres megüresedett alelnöki tisztére pedig Juhász Ferenc honvédelmi miniszter, illetve Újhelyi István lett a befutó, s az elnökség is kétharmad részben kicserélődött. A régiek közül csak Kiss Péter kancelláriaminiszter, Lamperth Mónika belügyminiszter, Mesterházy Attila, az ifjúsági tárca politikai államtitkára és - frakcióvezetőként - Lendvai Ildikó kapott helyet a testületben. Ugyanakkor, az európai szociáldemokrata pártok gyakorlatától eltérő módon, a miniszterelnök nem tagja a pártelnökségnek.

"Nemzedékváltás történt az MSZP-ben" - így kommentálták a felszólalók közül többen is a történteket, és ez állt a legtöbb kongresszusi tudósításban is, ékes bizonyságául annak, mennyire eredményes munkát végzett a tanácskozás - demonstrációs síkon. A valóság ugyanis az, hogy az új elnökség tagjainak átlagéletkora egy évvel még "öregebb" is az előzőhöz képest (most 42,8 év). S még ha a párt teljes vezérkarának korösszetételét nézzük is - beleértve az országos választmány élén történt cserét, ahol az 50 éves Jánosi Györgyöt a nála tíz évvel fiatalabb Simon Gábor váltotta -, a fiatalítás még akkor is relatív: az átlagéletkor 45-ről 42 évre csökkent, elsősorban a Kovács és Hiller közötti 25 évnyi korkülönbség miatt.

A fiatalítás sulykolása ugyanakkor már csak azért is fontos szempont lehet az új MSZP-arculat megteremtése szempontjából, mert az egyik komoly versenyhátrányuk a szocialistáknak a Fidesz-MPSZ-szel szemben az elmúlt években éppen az volt, hogy szavazótáboruk folyamatosan együtt öregedik a párttal, s így a politikai megítéléstől függetlenül is természetes fogyásnak van kitéve. A fiatalításnál viszont jellemzőbb változás, hogy a hét végén egy olyan vezetőgárda alakult, amelyben - az 1988-89-ben nyírbátori városi MSZMP-titkár Veres János kivételével - senkinek nincsenek 1990 előtt hivatásos pártpolitikusként szerzett tapasztalatai, igaz, KISZ-funkcionáriusi vagy tanácsi karriert annál többen fel tudnak mutatni.

Az erőviszonyok alakulását tekintve a pártelnökségbe jutásért vívott harc a Hiller-Gyurcsány páros által fémjelzett irányvonal megerősödését hozta. A korábbi kritikusok - az egy szem Jánosi György kivételével - a párttanácskozás végére mintha mind elvesztették volna a személyiségüket. Ezúttal még a folyosón sem igen lehetett bíráló hangokat hallani. Az új pártelnök pedig kínosan ügyelt arra, hogy a tisztújítást megelőző viták ne hatalmi összecsapásként, hanem pusztán politizálási, kormányzási irányzatok különbözőségeként tűnjenek fel: mintha a korábbi civódások lényege kizárólag abban állt volna, hogy az MSZP-ben voltak, s vannak szociáldemokraták, szociáldemokratábbak és legszociáldemokratábbak.

A kongresszus végeredménye egyértelművé tette, hogy Hiller nemcsak a párt centrumát tudhatja maga mögött, hanem a teljes pártot. Az MSZP vezető testületeibe szinte kizárólag a pártelnöktől és a miniszterelnöktől hierarchikusan vagy legalább "érzelmileg" függő emberek kerültek. Az egyedüli kakukktojást, Szekerest pedig - aki az új kabinet megalakulásával még miniszterelnöki hivatali államtitkárságát is elveszítette - olyan fegyelmezett pártkatonaként tartják számon az MSZP-ben, akinek nem esik majd nehezére beállni a fősodorba. Így, ameddig nem gyülekeznek újabb viharfelhők a kormány körül, kizárható, hogy bármilyen más hatalmi központ alakuljon ki a párton belül, mint ami a Gyurcsány-Hiller páros nem hivatalos irányítása alatt gyakorlatilag már másfél hónappal ezelőtt létrejött.

Támogasd vagy hallgass! - Hiller már pártelnöki programjában megígérte, hogy megválasztása esetén ezt várja majd el minden MSZP-tagtól. A küldöttek pedig láthatóan megértették az idők szavát: a támogatók támogattak, a többiek pedig hallgattak a - kétharmad részben zárt ajtók mögött tartott - kongresszuson. Csupán a folyosói beszélgetésekben "búsképűnek" titulált, búcsúbeszédében pedig morális aggályokat megfogalmazó Jánosi György leköszönő választmányi elnök érzékeltette: nincs ínyére olyan politika, amely a saját módszereivel próbálja legyőzni a Fideszt.

A demokratikus centralizmus Hiller által meghonosítani kívánt módja - még ha az új elnök többször hangoztatta is, hogy őt a Fidesz nem érdekli - több szempontból is az orbáni megoldásokra hajaz. Ám míg a Fidesz-MPSZ felemelkedése egyetlen ember képességeire épült és épül, a baloldalon, úgy tűnik, Hiller és Gyurcsány mostantól - amolyan kétfejű sasként - párban irányítja majd az átalakulást. Az MSZP "érthető és szerethető" párttá formálását pártelnöki programja középpontjába állító Hiller kongresszusi beszédeiben egy sor érzelmi mozgósítást szolgáló retorikai eszközt vetett be, s azt igyekezett szuggerálni a hallgatóságba, hogy "profik és meggyőzőek leszünk", és "legyőzzük az MSZP legfőbb ellenségét, a kiábrándultságot". A "hálózatos pártról" felvázolt víziója ugyanakkor az MSZP "polgári köreinek" létrehozását vetíti előre. Azzal a különbséggel, hogy a 38 ezres tagság mögé szervezendő baloldali klubok hálózatának nem az utcai barikádharc, az erő demonstrálása lenne a feladata, hanem az, hogy a szocialisták "házról házra" szerezzék vissza elvesztett társadalmi pozícióikat, kapcsolataikat.

Az MSZP-ben mindenki lehajtott fejjel járt a júniusi uniós választási "zakót" követően. A mostani kongresszus viszont mintha a győztesek tanácskozása lett volna, ahova ünnepelni jöttek össze a kormányváltás után önbizalmukat visszanyert szocialisták. "Egy év kegyelmi időt kaptunk" - fogalmazott beszédében Horn Gyula, Kiss Péter pedig arról beszélt, az MSZP új karaktere immár világos, "jelenlegi feladatunk a horizont megemelése, mert most messzebbre kell látni". A búcsúzó Kovács László pedig úgy értékelte, hogy amíg a kongresszussal egy időben megtartott Haladó kormányzás konferencián (lásd Harmadik útvesztő című írásunkat) csak az elvekről cseréltek eszmét a baloldal meghatározó nemzetközi vezetői, az MSZP tanácskozásán már azok érvényesítéséről döntöttek a küldöttek.

A felszabadultság régi-új életérzésének mentális alapját - kimondva-kimondatlanul - az adta, hogy a szocialisták, hosszú magányos vánszorgás után, végre ismét megpillantották az ellenfél hátát. Igaz, az MSZP a legutóbbi közvélemény-kutatások tanúsága szerint még mindig csak ott tart legfőbb riválisával, a Fidesz-MPSZ-szel szemben, ahol tavaly ősszel (HVG, 2004. október 16.), ám míg egy évvel ezelőtt az ellenzék vezető pártja felszálló, a szocialisták pedig leszálló ágban voltak, a tendencia most fordított.

Bázisának megszilárdításához azonban az MSZP-nek egyebek mellett még "retorikai hidat", politikai átjárót kell kiépítenie a pártot hagyományosan leginkább támogató, ugyanakkor nagyon eltérő élethelyzetben lévő társadalmi csoportok között. Az MSZP társadalmi beágyazottsága ugyanis még mindig elsősorban a szegényebb, alacsony iskolázottságú lehetséges szavazók között a legerősebb, miközben az elmúlt években a magasabb jövedelmi kategóriába tartozó, felsőfokú végzettségű, vezetői rétegbe tartozó támogatói morzsolódtak le a legnagyobb arányban. Utóbbiaknak viszont a kongresszuson - ellenszavazat és tartózkodás nélkül - elfogadott szociáldemokrata pártprogram nem ígér semmit. Kér viszont - a Gyurcsány-kormány programjához hasonlóan - szolidaritást, lemondást és "nagyobb felelősséget" az elesettek megsegítése érdekében.

Az, hogy a korábbi programok tézisei és antitézisei után megszületett szociáldemokrata szintézis - amely lényegében előbb vált kormányprogrammá, mint hogy a küldöttek megszavazhatták volna - még korántsem a végleges pártprogram, Hiller szavaiból is kiderült. A pártelnök olyan állandó programbizottság létrehozását kérte a kongresszustól, amely, ha úgy hozza a szükség, a változó helyzethez igazodó módosításokat javasolna a párt programjában. Ezzel is illusztrálva, hogy ha a magyar szocialisták "agyukban" és szívükben talán már el is fogadták, hogy nincs más választásuk, mint szociáldemokratának lenni, beidegződéseik azonban még gyakran másról szólnak. Az a "vállalás" ugyanakkor, hogy az MSZP 2006-ig megválik rossz emlékű, Köztársaság téri székházától, illetve hogy vezetése hétfőn demonstratívan megerősítette együttműködését a Kapolyi László elnökölte Magyarországi Szociáldemokrata Párttal, annak a lehetőségét is előrevetíti, hogy az MSZP a nem túl távoli jövőben esetleg még a nevét is "szociáldemokratásíthatja".

DOBSZAY JÁNOS

hvg360 Köves Gábor 2024. december. 04. 19:30

Jean Reno a HVG-nek: Visszavonulni? Magát a szót sem értem

Már magyarul is olvasható a világhírű francia színész első regénye, az Emma. Jean Renóval a Luc Bessonnal közös múltról, Natalie Portman ellenérzéseiről, egy tehetséges pingvinről, egy vaginába rejtett memóriakártyáról és Robert De Niróról is beszélgettünk.