Putyin és Menuhin randevúja
A külsőre Putyin-ra emlékeztető észt dirigens esete a Menuhinra hasonlító német hegedűssel? Félre a tréfát: annál is inkább, mivel a hasonlóság nem puszta látszat. Paavo Järvi erős kezű vezető, a szimpatikus Christian Tetzlaff muzsikálásának pedig fő jellegzetessége a mélység.
A Frankfurti Rádió Szimfonikus Zenekara
Km.: Christian Tetzlaff – hegedű, karmester: Paavo Järvi
május 22., Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
Az észt dirigens rendkívüli vezetői képességekkel bír; zenekarait – a frankfurtit és a Cincinnati Szimfonikusokat – talán csak megszokásból nem soroljuk az élvonalba, pedig rendre igen magas színvonalú produkciók kerülnek ki a kezük alól. Az amerikai zenekart 2001 óta vezeti, a németet pedig (hazai nevükön: hr-Sinfonieorchester) 2006 óta. Ami a „koreográfiát” illeti, Järvi nem pálcavirtuóz, viszont elképesztő, hogy milyen erős kézzel vezeti a rábízott csapatot. Poroszos ritmikai fegyelmet követel, amivel képes klasszisokkal növelni együtteseinek színvonalát. A kisujjában van a dirigensi szakma – ez apai örökség, noha Neeme Järvit ismertségben már maga mögé utasította. Azt csinál a zenekarral, amit akar; hangszerként játszik rajta; akkor szólalnak meg a hangok, akkordok, amikor ő akarja, az áttétel érezhetően alig bonyolultabb, mint egy zongorista kisagya és keze között.
Paavo Jarvi Erős kézzel © Gramofon archív |
Az évfordulós Haydn 82. számú, „Medve” becenévre hallgató szimfóniájának lassú tételét színben és ritmusban annyira egységesen kezdte az elsőhegedű szólam, ahogyan fél éve ugyanitt a St. Martin in the Fields kamarazenekar indította Beethoven Elsőjének lassúját – és ez nem kis szó. A harmadik tétel visszatérési részében az oboista egy váratlan díszítéssel tréfálta meg a közönséget és a karmestert, aki – ha jól láttam – majdnem hangosan felkacagott.
Christian Tetzlaff Fénypont volt © Gramofon archív |
A második félidőt kitevő Brahms I. szimfóniáról sajnos nincs mit feljegyezni: konvencionális, kiszámítható olvasatban részesültünk. Ha valamit, akkor azt azonban mindenképpen hangsúlyozni kell, hogy ez a zenekar elsőrangú; nemcsak a hegedűk és a Fenyő László vezette csellószólam, hanem fafúvósai is kiváló hangszeres szólisták. Bár az első kürtös az elfogadhatónál többször fújt félre, a magas színvonal legalább olyan mértékben köszönhető a zenészeknek, mint a most megismert kiváló karmesternek.
Várkonyi Tamás
Gramofon Zenekritikai Műhely