2003. október. 22. 11:53 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Szudán

Szudán: békeszerződés az év végéig

Colin Powell amerikai külügyminiszter közbenjárásával a szudáni kormány és a lázadók képviselői szerdán a kenyai Naivasha településen megegyeztek arról, hogy a közel 20 éve tartó polgárháború befejezéseként még az év végéig aláírják a békeszerződést.

Az amerikai külügyminiszter szerdán Ali Uszman Muhamed Taha szudáni alelnökkel és John Garanggal, a Szudáni Népi Felszabadítási Hadsereg (SPLA) vezetőjével tárgyalt. Colin Powell a megbeszélések után közölte, hogy a felek elkötelezték magukat a béke mellett, és még az idén aláírják a polgárháborút lezáró békeegyezményt.
Colin Powell keddi előterjesztésében azt ígérte, hogy az Egyesült Államok hajlandó felülbírálni a Szudánt sújtó szankciókat, ha a szembenálló felek képesek kompromisszumot kötni, és megegyezéssel lezárni az eddig 2 millió emberéletet követelő polgárháborút.
Az iszlámista kartúmi kormány és az SPLA képviselői péntek óta megbeszéléseket folytatnak a polgárháború lezárásának feltételeiről, a három vitatott déli tartomány igazgatásáról, a hatalom és a gazdasági (főleg olajipari) érdekeltségek megosztásáról. A keresztény és animista vallású lázadók 1983 óta fegyveresen küzdenek Kartúm ellen a déli térség nagyobb autonómiájáért.
Az amerikai szankciók 1989 óta vannak érvényben, amióta Omar Haszan Ahmed el-Besir elnök katonai puccsal átvette a hatalmat. Washington a terrorizmus pártolásával is gyanúsítja Szudánt, a körözött terroristavezér Oszama bin Laden is Kartúmban élt az 1990-es évek elején. A szankciók feloldásáért Washington terrorizmus elleni fellépéseket kér Kartúmtól. (MTI)
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.