2004. augusztus. 18. 08:44 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Irán

Irántól fél a Biztonsági Tanács

Irán azt állítja, hogy egy éven belül elő tud állítani annyi és olyan dúsítású uránt, amelyből már atomfegyvert lehet gyártani.

Ezt az amerikai kormánynak egy olyan tagja mondta kedden, aki nem bízik abban, hogy Iránt tárgyalásos úton le lehet beszélni atomfegyver gyártásáról. Irán az utóbbi hetekben egyre makacsabbul hárítja el a nemzetközi közösségnek azt a követelését, hogy adja fel állítólagos atomfegyverprogramját, és tegye átláthatóbbá békés célú atomprogramját. Az Egyesült Államok szerint egyre valószínűbb, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa szankciókkal fenyegeti meg Teheránt.



John Bolton, a külügyminisztérium államtitkára egy keddi washingtoni konferencián számolt be arról, hogy Irán képviselői a Németország, Franciaország és Nagy-Britannia képviselőivel júliusban tartott megbeszélésükön közölték: egy éven belül atomfegyvert tudnak előállítani, ami jóval rövidebb idő a nyugatiak eddigi becslésénél.



Az európaiak minden Iránnal kapcsolatos értesülést megosztanak az Egyesült Államokkal, és ígéretet tettek arra Washingtonnak, hogy nem fognak meghajolni az iráni zsarolás előtt - mondta Bolton. Hozzátette: egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy a Biztonsági Tanács hamarosan, valószínűleg szeptemberben napirendre veszi az ügyet, és esetleg büntetőintézkedéseket hoz Irán ellen, de "a BT még soha nem félt ennyire". Adam Ereli, a külügyminisztérium egyik szóvivője közölte, hogy lassan egyezség születik arról, hogy a nemzetközi közösség a BT-hez fordul. (MTI)
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.