2012. január. 04. 23:40 Győrffy Árpád Utolsó frissítés: 2012. január. 05. 00:24 Gazdaság

OTP: Orbán B-terve nagyon veszélyes és pusztító

Az OTP legújabb elemzésében részletesen foglalkozik a kormány gazdaságpoltikai stratégiájának elemzésével és a...

Az OTP legújabb elemzésében részletesen foglalkozik a kormány gazdaságpoltikai stratégiájának elemzésével és a kormányzati kommunikációra adott piaci reakciók összegzésével. Eszerint karácsony óta a kormány tevékenységét ért kritikák és a kormányfő ezekre adott reakciói is jelentősen gyengítették a forintot, és várhatóan továbbra is aláássák a hazai deviza pozícióit, egészen addig, amíg a kormány álláspontja az EU és az IMF által kifogásolt kérdéseket illetően nem puhul.

Az S&P leminősítéstől kezdve az EB elnökének levelén át az IMF által megfogalmazott kritikákig látszólag minden lepereg a kormányról, amelynek elmúlt hetekben véghezvitt akciói 300-ról 320 forintra növelték az euró árfolyamát.

A piacok szerint az ország számára elengedhetetlen IMF-megállapodás a hivatalos kormányzati kommunikáció szerint fontos ugyan, de nem húsbavágó - ez az OTP elemzői szerint azt jelenti, hogy Orbán Viktor kormányának van egy B-terve, amely a kormányzati számlákon lévő likvid eszközökre és a piaci forrásbevonásra épít.

Az OTP szakértői szerint az IMF tárgyalások kudarca esetén (értsd: amennyiben nem sikerül lenyomni a Valutaalap torkán a magyar kormány irreális követeléseit) mindent megpróbálnának pénzzé tenni. Erre vonatkozóan Nártán Roland, az NGM helyettes államtitkára már utalást is tett a WSJ-nek a Mol-pakett értékesítéséről, de nyilván a magánpénztárak eszközállományának államosítása révén a kormány kezelésébe került részvénypakettek is gyorsan sorra kerülhetnek. Az OTP szerint ez az alternatíva már rövid távon is "nagyon veszélyes és pusztító a magyar eszközökre nézve".

Az OTP szerint a kormány számol a nyílt piaci forrásbevonás lehetőségével is, ám erre már most korlátozottak az esélyei (70 százalékos aukciós lefedettség), és a következő időkben rohamosan apadhatnak a rendelkezésre álló piaci források. A kormányzati politikának az OTP szakértői szerint komoly ára van - a kötvényhozamok lassan elérik a 2008 őszén, 2009 tavaszán látott szinteket, a piaci szereplők már most 150 bázispontos kamatemelést áraznak, és a szigorítást az OTP sem tartja elkerülhetőnek.

Az OTP az ÁKK szerdai megfutamodásával kapcsolatban sem optimista - elemzői szerint nem egy gyorsan múló kilengés volt a szerdai hozamemelkedés, amely miatt az adósságkezelő a 10 éves lejáratú kötvények csereügyletét lefújta.

Ha a kormányzat nem jut megállapodásra az EU-IMF tandemmel, kevés esélyt látunk a forrásbevonás normalizálódására (még akkor sem, ha 2012. első tendere jól sikerült), még úgy is, ha az MNB a piaci várakozásoknak megfelelő mértékben szigorítja a monetáris kondíciókat.

 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.