Gazdaság Győrffy Árpád 2011. december. 25. 20:51

Morgan Stanley: 2012 a törlesztés éve lesz

Jövőre lejár a türelmi idő a Wall Streeten a Morgan Stanley elemzője szerint, aki arra számít, hogy az év végén még...

Jövőre lejár a türelmi idő a Wall Streeten a Morgan Stanley elemzője szerint, aki arra számít, hogy az év végén még meglovagulhatjuk az idén későn érkező Mikulás-rallyt, ám végső soron ez is csak egy újabb lehetőséget kínál a short-pozíciók nyitására. Jövőre ugyanis bár az amerikai makrogazdasági adatok nem feltétlenül okoznak majd csalódást, a tőzsdéket a vállalati eredmények mozgathatják. Ezek azonban meglepetéssel szolgálhatnak, amely egyáltalán nem lesz kellemes - írja Mike Wilson, a Wall Street-i bank szakértője legújabb hírlevelében.

Az elemző szerint keveset nyom a latba, hogy az amerikai törvényhozás az utolsó pillanatban elfogadta az jövedelemadó kedvezmények és a munkanélküli segélykiegészítések meghosszabbítását. 2012-ben az sem igazán fog már számítani a New York-i tőzsdén, hogy Merkozyék milyen újabb, megalapozatlan, vagy megvalósíthatatlan fogadkozással állnak elő (optimista feltételezés, melynek alapja, hogy az egyre valószínűbbnek tűnő recesszió ellenére az eurózóna államadósság-válsága nem éri el a globális krízist kiváltó kritikus küszöböt).

A Wall Streeten ehelyett újra a fundamentumokra figyelnek majd a befektetők 2012-ben, méghozzá vállalati fronton, hiszen a harmadik negyedévi pénzügyi eredmények kiemelkedően jók lettek. Jövőre átlag 4-10 százalékos részvényenkénti profitnövekedést várnak az S&P 500-as indexen jegyzett cégektől a banki elemzők, de az MS elemzője szerint ez erősen túlzó előrejelzés. Sokkal valószínűbb a már most szivárgó negatív előrejelzések alapján, hogy alig, vagy egyáltalán nem nő az amerikai tőzsdei cégek nyeresége 2012-ben.

Wilson szerint a jövő év a "törlesztések éve" lesz, amikor az amerikai tőzsdei befektetők megfizetnek majd az elmúlt három év kedvező meglepetéseiért. A Morgan Stanleynél arra számítanak, hogy 2012-ben a dollár erősödhet, ezzel eltűnik a tőzsdei cégek profitnövekedésének legaktívabb motorja, áltag 5-10 százalékkal visszavetve a vállalatok teljesítményét.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.