Megint a bankokat stresszelik
Az európai bankokat újra stressz-teszt alá vehetik a Financial Times értesülései szerint.
Az európai bankokat újra stressz-teszt alá vehetik a Financial Times értesülései szerint. A lap úgy tudja, az európai döntéshozók arra kíváncsi, a pénzintézetek hogy viselnének egy a júliusi EU-s megállapodásba foglaltnál nagyobb görög adósság-leírási kényszert.
A döntéssel az EU vezetése egy lépéssel közelebb került annak elismeréséhez, hogy a második görög mentőcsomagba foglalt feltételek mellett nem megmenthető a görög gazdaság, a korábban tervezett 21 százalékos veszteség-leírásnál jóval nagyobbra lenne szükség ahhoz, hogy értelme is legyen az adósságok átütemezésének.
Optimista számítások szerint egy görög csőd esetén a görög állampapírokat tartó bankoknak eszközeik felét kellene veszteségként elkönyvelniük, ám ilyen mértékű tőkeveszteséggel mindeddig nem számoltak a stressz-tesztek során.
Az új stressz-teszteket országra bontva végeznék el, hogy minden eurózónás kormány tisztába kerüljön egy görög csőd bankrendszerre gyakorolt hatásával. A legutóbbi stressz-teszteken egy tucat bank bukott el, vélhetően a mostanin még több akadna fenn.
A veszteségleírások egyébként már megkezdődtek, a Deutsche Bank az előző negyedévben 250 millió eurónyi veszteséget könyvelt el görög állampapír-állományán és Angela Merkel német kancellár szerdai nyilatkozatában hasonló lépésre sürgette a többi német pénzintézetet is - úgy tűnik Németország felismerte, hogy értelmetlen tovább húzni az időt, egyúttal arra is rádöbbent, hogy az eurózóna képtelen lesz összehangolt megoldást kínálni a peremországokat fenyegető csőd kezelésére.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.