Gazdaság Győrffy Árpád 2012. február. 17. 23:30

A nagyágyúk a világvégét várják, a robotok vásárolnak tovább

Őszinte meglepetéssel szemléltük a tőzsdék év eleje óta tartó emelkedését, és zavarodottsággal hallgattuk a bikát...

Őszinte meglepetéssel szemléltük a tőzsdék év eleje óta tartó emelkedését, és zavarodottsággal hallgattuk a bikát kiáltók egyre hangosabb táborát. A fundamentumokra fittyet hányó piac hangulatán látszólag semmi nem tud változtatni, az árfolyamokat szakértők folyton szélesedő tábora beszéli egyre fejlebb, egyre magasabbra.

A napi.hu tőzsdei hangulatelemzése szerint azonban nem vagyunk egyedül, amikor közelgő fordulatot sejtünk - az optimisták táborának bővülése alapján közelgő veszélyre figyelmeztet az elemzés, melynek igazolását a "legfelsőbb körök" mozgolódása is megerősíti. Míg a robotok tovább vásárolnak, maguk előtt terelve  a kisbefektetők népes táborát, a nagyágyúk már rég visszavonulót fújtak, és biztonsági öveiket bekapcsolva várják a világvégét.

Az amerikai pénzügyminisztérium legújabb adatai alapján az amerikai állampapírok elsődleges forgalmazói rekord mennyiségű államkötvényt tankoltak fel február második hetére többet, mint 2009 elején, amikor mindenki a világvégét várta (mely, emlékezzünk, márciusban be is integetett az ablakon, bár az ajtóig nem jött el). A világ 21 legnagyobb brókercége összesen 102 milliárd dollárnyi amerikai állampapírt halmozott fel február 8-ig, egy hét alatt 36 százalékkal növelve pozicióit az eszközben, elsősorban a rövid lejáratok közt. (A globális kötvénypiacon rendre az éven belüli, illetve 2-3 éves kötvények forgalma a legélénkebb, az elmúlt időszakban ezek váltak a forgótőke-felhalmozás legfőbb célpontjaivá, egyúttal a kedvelt bankközi hitelfedezeti forrássá. Az éven belüli lejáratok, illetve a 2-3 éves kötvények piaca épp ezért az USA-ban és Európában is rendkívül likvid, a kontinensen ráadásul az EKB rendszeres másodpiaci beavatkozásai is élénkítik tartják a piacot.)

A nagyágyúk kihátrálnak a részvénypiacról, és nem a nagyobb hozamot kínáló, de sokkal könnyebben beragadó vállalati kötvényekre nyergelnek át, hanem az egyetlen és utolsó menedék irányába fordulnak (az arany régóta nem számít menedéknek, a svájci frank elől az SNB elzárta az utat, a japán jegybank intervenciós politikája pedig elijesztette a jenből a biztonságot keresőket).

A Wall Street-i brókercégek stratégiájuk alapján legalább akkor vérengzést várnak a globális részvénypiacon, mint 2009 tavaszán, és legalább olyan mértékű likviditáshiányt, mint a pénzügyi válság mélypontján. Az európai bankközi hitelpiacon mesterségesen, az EKB beavatkozásai által fenntartott tőkeáramlást, a rekord arányú euró short-állományt és a bizonytalan európai makro-kilátásokat szemlélve meglehet, hogy a világvége ezúttal nem áll meg a küszöbön, hanem belép az európai színházba.

zöldhasú
Hirdetés