A Fitch szerint nem lesz leminősítés
A Moody's-zal ellentétben a Fitch nem látja veszélyeztetve a magyarországi pénzintézetek adósságbesorolását a...
A Moody's-zal ellentétben a Fitch nem látja veszélyeztetve a magyarországi pénzintézetek adósságbesorolását a devizahitelek végtörlesztési akciója miatt. Az MTI által idézett közlemény szerint a végtörlesztés csak a pénztintézetek tőkemegfelelési mutatóira lesz hatással, azok hitelességére nem.
A Fitch kalkulációi szerint a jogosultak 25 százaléka él majd a végtörlesztéssel - ez hozzávetőleg 1,5 százalékpontnyi romlást okozhat a magyar bankrendszer Tier 1 rátájában. A Capital Economics még a nemzetközi hitelminősítőnél is kisebb, 10-20 százalékos részvételre számít, ami a hitelintézetek tőkemegfelelési mutatójának 0,4-0,8 százalékos romlását eredményezné számításaik szerint.
A Fitch Ratings szerint ettől még nem válna azonnal szükségessé a magyar bankok tőkepótlása a tulajdonos bankok vagy a magyar állam részéről, tekintettel azonban arra, hogy a rendszeren belül jelentős különbségek vannak az egyes bankok Tier 1 szintű tőkemegfelelési rátái és devizaalapú jelzáloghitel-kitettségei között, egyes bankok az összesített számítás által sugalltnál nagyobb tőkeveszteséget szenvedhetnek el.
A Fitch hangsúlyozta: a devizaalapú hitelek végtörlesztésével kapcsolatos kormányzati intézkedések önmagukban nem gyakorolnak Magyarország adósosztályzatára olyan mértékű további nyomást, amely negatív hitelminősítői lépéshez vezetne.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.