Gazdaság HVG 2025. január. 10. 13:24

Ürge-Vorsatz Diána a 1,5 fokos határ átlépéséről: Nem egymással fogunk versenyezni, hanem a fennmaradásért

Minden eddiginél nagyobbat kell lépni a klímaváltozás ellen – írja a kutató, aki szerint a versenyképesség csökkenése sem drága ennek érdekében.

„Sürgősen és nagyobbat kell lépnünk a klímaváltozás ellen, mint eddig, akár a versenyképesség csökkenésének az árán is. Hamarosan ugyanis könnyen lehet, hogy nem egymással fogunk versenyezni, hanem a fennmaradásért” – írja Ürge-Vorsatz Diána, a CEU professzora, az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének magyar tagja a Portfolión megjelent cikkében arról, hogy a Föld modern ember által soha korábban nem tapasztalt felmelegedésének mértéke tavaly meghaladta az 1,5 Celsius-fokos értéket: 1,6 fok lett

Egy generáció alatt egész más éghajlatba léptünk, mint amiben a civilizáció kifejlődött”

– írta a kutató, aki már szerint megszoktuk, hogy sorra dőlnek meg a hőmérsékleti rekordok, de tavaly megdöbbentően, 0,7 fokot ugrott az előző évi rekordhoz képest is a magyarországi éves középhőmérséklet, ami egészen 2024-ig soha nem haladta meg a 0,5 fokos mértéket, vagyis a tavalyi év a rekordokban is rekordot döntött.

Ürge-Vorsatz Diána klímakutató fizikus
Veres Viktor

Emlékeztetett: 2024-ben arra számítottunk, hogy majd a La Niña jelenség hűtő hatása nyomán normálisabb kerékvágásba kerül az év, de hiába, és az újabb és újabb rekordok nyomán már több kutató úgy véli, 

lehet, hogy olyan gyorsulást látunk a globális felmelegedésben, amit az eddigi tudásunkkal, modellekkel nem tudunk megmagyarázni”.

Elemezte a tavalyi rekord hátterét is, amihez szerinte hozzájárulhatott az El Niño, a Tonga szigetén kitört vulkán, az óceánjáró hajók légszennyezésének mérséklése, de mindez nem indokolja az emelkedés mértékét, és a jelek arra utalnak, hogy 

egy eddig nem számba vett pozitív visszacsatolási mechanizmus is felelős lehet a melegedés gyorsulásában”.

Mint írta, ezt mások vitatják, szerintük mindez még belefér a természetes ingadozási sávba, de ő úgy látja, hogy nem várhatjuk ölbe tett kézzel a vita eldőltét, sürgősen meg kell állítani a felmelegedést, mielőtt további visszacsatolások indulnak be, amelyeket már nem lehet visszafordítani vagy megállítani. 

Nem csoda, hogy ezt írja: a kibocsátás csökkentésének érdekében tett erőfeszítések ugyanis valóban nem elegendőek, még az ENSZ tavalyi klímacsúcsán, bár történt némi előrelépés, sem sikerült a kellő mértékben felgyorsítani a folyamatot.

A klímakutatóval korábban alaposan kitárgyaltuk, hogy Magyarországon mire számíthatunk a klímaváltozás nyomán, az interjút erre találja:

Ürge-Vorsatz Diána: Rossz esetben a túlélésről szól majd az életünk – Magyarország 2050

Hogyan hat a klímaváltozás Magyarországra? Milyen helyen fogunk élni 2050-ben? Erről kérdeztük sorozatunkban Ürge-Vorsatz Diána éghajlatkutatót, az ENSZ klímajelentéseket készítő testületének (IPCC) alelnökét. Azt mondta, az átlaghőmérséklet emelkedni fog, ami sűrűbb hőhullámokat, aszályokat is okoz, ennek ellenére lehet nagyon jó hely Magyarország, csak ehhez sok változtatásra van szükség.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. január. 10. 15:00

„Nem az az érdekes, hogyan ülsz, hanem hogy tíz-húsz percenként mozdulj meg” – minden, amit megtehetünk a gerincünk egészségéért

204 ország között Magyarország jár az élen a derékproblémák terén. Hogyan jutottunk idáig? Milyen képességeinket veszítjük el a kevés mozgás következtében, és miként befolyásolja a mentális állapotunk a mozgásszervi problémáinkat? Mi az az exercise snack, és miért kellene úgy, mint egy falat kenyér? Miért tévedés, hogy az úszás a gerincbetegek Szent Grálja, és hogyan kellene jól mozognunk? Ádám Judit gyógytornásztól és Almásy Csilla gyógytornász-fizioterapeutától szinte mindent megtudtunk a gerinc egészségmegőrzéséről, amit csak lehet.