A tizedik hónap felára már csak nagyjából félszázalékos volt. Ez már egész jó ahhoz képest, hogy Putyin a hosszú távú gázszerződésünk megkötésekor azt hazudta: a piaci árhoz képest sokkal olcsóbban fogja ellátni Magyarországot, aztán végül rendre drágábban sikerült.
Fél százalék közelébe csökkent októberben az orosz gáz irányadó tőzsdéhez viszonyított felára – írja a Népszava. Vagyis a tőzsdei árakhoz viszonyítva még mindig drágábban vette Magyarország a Gazprom termékét, de már csak alig.
A tizedik hónapban 135,5 forintért kaptuk az orosz gáz köbméteréért, míg az irányadó holland gáztőzsdén az orosz tarifa alapjául szolgáló, két hónappal korábbi, vagyis augusztusi árak 134,9 forintos átlagot mutattak. Októberben 685 millió köbméter fűtőanyag érkezett az oroszoktól, vagyis Magyarország összesen 93 milliárd forintot utalt oda abban a hónapban, ami néhány százmillióval múlta felül a két hónappal korábbi, tőzsdei ár alapján fizetendőket.
Az októberben érkezett 685 millió köbméter orosz gáz 7 százalékkal kevesebb volt ahhoz képest, amennyi a tavalyi év hasonló időszakában. Az első tíz hónap alatt érkező, 6,3 milliárd köbméter ugyanakkor 21 százalékkal még így is meghaladja a tavalyi év hasonló időszakának szintjét.
A Népszava szerint az aktuális magyar–orosz gázszerződés 2021. végi életbe lépése óta
a mérlegünk változatlanul 257 milliárd forint veszteséget mutat, vagyis ennyivel fizettünk többet a szerződés kezdete óta ahhoz képest, amennyit akkor fizettünk volna, ha a gázt nem az orosz szerződés keretében vesszük, hanem a tőzsdén szerezzük be.
Mivel pedig augusztus óta a holland tőzsdei ár jelentősen, novemberre köbméterenként 173 forintig emelkedett, januárig várhatóan orosz gázárunk is nőni fog.
A hosszú távú gázszerződésünk megkötésekor Vlagyimir Putyin orosz elnök arról beszélt, hogy annak keretében Magyarország sokkal olcsóbban kapja majd a gázt, mint ha a tőzsdén venné. Putyin nyomán Orbán Viktor miniszterelnök is erről beszélt. A szállítások megindulása után hamar kiderült, hogy ez nem igaz, az orosz ár a holland tőzsdei árak alakulásához van kötve, csak nagyjából két hónappal elcsúsztatva követi a holland árak alakulását. De nem is pontosan képezi le azokat, Oroszország rendre – sokszor jelentős – felárat pakol még rájuk. A magyar lakosság a rezsicsökkentés miatt ebből semmit sem érzékel, viszont a magyar cégek ettől még Európa egyik legmagasabb árán veszik az energiát.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.