Méz, gyömbér, húsleves, pálinka – mindenki ismeri a házi módszereket, és sokan előszeretettel is alkalmazzák ezeket a megfázás ellen. De mi az, ami tényleg hatásos és segít meggyógyulni, ha gyorsan akarunk kikeveredni a náthából?
A megfázás az év bármely szakában rendkívül kellemetlen, különösen, ha a családi karácsonyt vagy a szilveszteri partit kell kihagyni állandó orrfújás vagy fájó torok miatt. A tünetek gyors leküzdésére számtalan „recept” kering az interneten és a családi legendáriumokban egyaránt, a legtöbb ezek közül egyelőre nem nyert tudományos megerősítést – cserébe kevés olyan van, ami kifejezetten káros ilyen helyzetben.
A méz és az orröblítés meglepően hatásos
A Spiegel utánajárt, hogy a háztáji megoldások közül mi az, ami valóban hatásos. Azt találták, hogy igazából két módszer van, amit nagyrészt a tudomány is igazolt. Az egyik ilyen a langyos, sós vízzel végzett orröblítés, ami nem kellemes, cserébe hatékony, ha gyorsan szabadulnánk a nátha tüneteitől. A cikk több tanulmányt is idéz, amelyek bizonyítják: az eljárás gyerekek és felnőttek esetén is működik. A sós vizet magunk is elkészíthetjük, azonban a lap figyelmeztet, literenként kilenc gramm sót kell a langyos vízben feloldani, ennél több esetén a magas sótartalom könnyen irritálhatja a nyálkahártyát.
Emellett szintén gyógyír lehet a méz, ami természetes antibiotikumként képes makacs baktériumok legyőzésére. Bár a megfázást vírusok okozzák, a méz mégis segíthet. 2020-ban 14 tanulmányt és az ezekben résztvevő mintegy 1700 ember adatait összesítve kutatók arra jutottak: a köhögés ellen gyakran még erre a célra kapható gyógyszereknél is hatásosabb, akár magában, akár folyadékban (kávé, tea, tej) oldva. Akit pedig gyötörtek már köhögési rohamok, az pontosan tudja, ennek a csillapítása aranyat ér. Fontos azonban megjegyezni, hogy a természetes baktérium tartalma miatt 1 évnél fiatalabb gyerekeknek szigorúan tilos mézet adni, mert komoly következményekkel járhat.
Próbálkozhatunk gyömbérrel és húslevessel is
Noha számos módszer hatékonyságát nem sikerült egyértelműen bizonyítani, ártani nem ártanak. Ide tartozik például a gyömbér. Sokan esküsznek rá, és bár egyértelmű ok-okozati összefüggést nem találtak, az biztos, hogy a gyömbér jó ellenszere különböző vírusoknak és baktériumoknak egyaránt. Hogy konkrétan a megfázás ellen mennyire hatásos, az egyelőre nem kellően igazolt, de kárt biztosan nem okoz.
Hasonló a helyzet az inhalálással is. Szintén széles körben elterjedt népgyógyászati eszköz, amiről megoszlanak a vélemények. A német lap két tanulmányt idéz, az egyik szubjektív élményekre alapozva arra a megállapításra jut, hogy van, aki szereti és van, aki nem, egy másik pedig egész egyszerűen nem tudott semmilyen konkrét hatást bizonyítani. Az biztos, hogy a forró gőz felett fejünkön törülközővel ülni ritkán kellemes, sokan a hatása miatt vállalják, ami lényegében abból áll, hogy segít felszakítani a letapadt váladékot. Kárt egészen biztosan nem teszünk vele magunkban (amennyiben vigyázunk, hogy le forrázzuk magunkat).
Hasonló a tudomány álláspontja a húslevessel kapcsolatban is. A magyar léleknek különösen kedves, a másnaposok is előszeretettel alkalmazzák, a megfázás tüneteinek enyhítése szempontjából azonban megosztott az akadémiai közeg. A témában van egy népszerű, gyakran idézett tanulmány, azonban ezzel kapcsolatban maguk a szerzők figyelmeztetnek: ezek laboratóriumi eredmények, klinikai kutatások még nem történtek a területen. Az viszont biztos, hogy a húslevest könnyű megemészteni, sok folyadékot és fontos fehérjéket, vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz, a melegsége miatt pedig a letapadt váladék felszakításában is segít.
Ha megfáztunk, hát melegítsük fel magunkat – erre kiváló egy forró tea. Amikor fáj a torkunk, akkor lényegében az történik, hogy az immunrendszerünk elpusztítja a nyálkahártyán vírussal fertőzött sejteket, ami gyulladáshoz és fájdalomhoz vezet. A meleg tea fogyasztása segíti ilyenkor a terület vérellátását és az elpusztult sejtek eltakarítását, ezért valóban hatásos lehet, azonban arra még nem talált senki bizonyítékot, hogy lerövidíti a megfázás tüneteinek időtartamát.
A Spiegel cikkében van egy meglepő megállapítás is, mégpedig a keménycukorkák hatásáról. Alapvetően ehhez is torokfájás esetén nyúlunk, és tényleg hatásos, de nem azért, amiért gondolnánk. Valójában ugyanis nem a cukorka összetevői segítenek, hanem az, hogy nyalogatjuk. Ezzel serkentjük a nyáltermelést, ami önmagában gyógyító hatással bír, mivel a szervezetünk által termelt morfiumot (opiorphin) is tartalmaz, ami segít a vírusok elpusztításában.
Persze ezt is csak mértékkel és lehetőleg cukormentes verzióban érdemes fogyasztani, mivel nagy mennyiségben káros lehet a fogainknak.
A vitaminok csak megelőzésre jók
Megfázás után hajlamosak vagyunk egyből C- és D-vitaminhoz nyúlni, illetve szintén gyakori megoldás a cink. A C-vitamin fogyasztására népszerű gyakorlat megfázás esetén a meleg vízbe facsart citrom. Bár kedvelt házi módszer, valójában kevéssé hatásos. Egyrészt a citromban kevesebb a C-vitamin, mint a paprikában, a kiviben vagy épp a brokkoliban, ráadásul a hő semlegesíti is a hatóanyagot. A rossz hír azonban főleg az, hogy megfázás után már felesleges a C-vitamin, ennek inkább a megelőzésben van szerepe. Viszont ha rendszeresen szedjük még a betegség előtt, akkor jelentősen jelentősen csökken a tünetek intenzitása.
Hasonló a helyzet a D-vitamin és a cink esetében is, ezek inkább a megelőzésben játszanak szerepet, mivel segítik az immunrendszer megfelelő működését. A betegség lefolyását azonban nem gyorsítják fel.
A pálinka és az illóolajok nem segítenek
Vannak megoldások, amiket érdemes kerülni. Ezek közé tartoznak a különböző illóolajok és az alkohol. Bár előbbiek a nyugtató illat árasztása mellett bizonyos mikróbák és paraziták elpusztítására bizonyítottan képesek, a megfázás tüneteit nem enyhítik. Cserébe viszont a légúti betegségben szenvedőknél súlyos, akár epilepsziás rohamokat is kiválthatnak.
A húsleves mellett a magyar közhiedelemben minden betegség ellenszere a pálinka. Ez viszont a többi szeszes itallal egyetemben megfázás esetén nem ajánlott. Sőt: az alkoholnak ugyan valóban van vírusölő hatása, ez elsősorban kézfertőtlenítők vagy bizonyos alkoholfok felett használható ki. A tömény szeszes ital fogyasztásával betegen csak azt érjük el, hogy dehidratáljuk a szervezetünket, kiszárítjuk a nyálkahártyát és tovább gyengítjük az egyébként éppen a betegség ellen küzdő immunrendszerünket. A placebohatást persze ebben az esetben sem lehet sem lebecsülni, de ha másnap estére formába szeretnénk jönni, ne a pálinka legyen az első gondolatunk.
Nyitókép: AFP / Rebecca Nelson