A novemberi havi hiány 233,8 milliárd. A Pénzügyminisztérium szerint ez siker.
November végéig az államháztartás központi alrendszere 3284,3 milliárd forintos hiánnyal zárt, közölte hétfőn a Pénzügyminisztérium.
Ezen belül
- a központi költségvetés 3257,5 milliárd forintos hiányt,
- az elkülönített állami pénzalapok 200,0 milliárd forintos többletet,
- a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 226,8 milliárd forintos hiányt mutattak.
Novemberben – egy hónap alatt – a központi alrendszer 233,8 milliárd forint hiánnyal zárt, szemben az előző évi azonos havi 586,7 milliárd forintos deficittel. A Pénzügyminisztérium ehhez azt a kommentárt fűzte, hogy
“a kormány az idei évben stabilizálta a költségvetés egyensúlyát, emellett folyamatosan figyelemmel kíséri a hiány alakulását – az intézkedéseknek is köszönhetően a novemberi, egyhavi hiány mértéke utoljára 2019-ben alakult ennél kedvezőbben.”
Az októberi havi adat egyébként 427,0 milliárd forint volt.
A kamatkiadásokra fordított kifizetések összege november végéig 3412,7 milliárd forint volt, amely 798,1 milliárd forinttal magasabb az előző évi azonos időszaki teljesítésnél. A Pénzügyminisztérium szerint lényeges körülmény, hogy bár a forintpiaci kamatok már 2023-ban elkezdtek csökkenni, a pénzforgalmi kamatkiadásban ez a csökkenés csak késleltetve jelentkezik. Az eredményszemléletű kamatkiadás a PM szerint jövőre érdemben mérséklődni fog.
Továbbra is meghaladják az egy évvel korábbi kifizetést a nyugellátásokra és a gyógyító-megelőző ellátásra fordított összegek is. Nyugellátásokra 5727,7 milliárd forintot, míg a gyógyító-megelőző ellátásra 2434,3 milliárd forintot fordított a kormány november végéig.
A PM a közleményben még kiemeli, hogy a kormány elkötelezett a hiány mértékének további csökkentésében: az idei évre tervezett 4,5% után jövőre 3,7%-kal, 2026-ban pedig 3% alatti deficittel számol.
(Nyitóképünkön Varga Mihály pénzügyminiszter.)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.