A Financial Times öt évvel ezelőtt arról írt, hogy 20 luxusingatlan tartozik a most elűzött szír diktátor unokatestvéreihez az orosz fővárosban.
Kevés megmaradt szövetségesei egyikéhez, Vlagyimir Putyinhoz menekült a lázadók elől Bassár el-Aszad szír elnök, ahol ő és családja személyesen az orosz vezetőtől kapta meg a menedékjogot. Az sem kizárt, hogy a moszkvai tartózkodásért nem kell hotelszobát kivennie.
A Financial Times legalábbis még 2019-ben 20 luxuslakást azonosított be az orosz fővárosban, melyek Aszad kiterjedt családjához tartoztak – az nem világos, hogy most is a tulajdonukban vannak-e még. Többségük a City of Capitals nevű, kéttornyú felhőkarcolóban volt. Ez egyébként egykor a kontinens legmagasabb épülete volt, mielőtt 2012-ben átadták volna a londoni Shard felhőkarcolót.
A lakásokat 40 millió dollár értékben vásárolta meg a Makhlouf család néhány tagja, köztük Aszad több unokatestvére, valamint néhány további rokona 2013–19-ig. A Global Witness korrupcióellenes csoport által akkor megszerzett és a Financial Times által látott dokumentumok szerint a legtöbb esetben olyan hitelkonstrukciót használtak, amelyben offshore libanoni cégek vettek részt, amelyek aztán az ingatlanok hivatalos tulajdonosai lettek.
A 20 lakásból 13-at közvetlenül Hafez Makhlouf, a kulcsfontosságú szír biztonsági erők korábbi vezetője és a békés tüntetők elleni 2011-es véres fellépés egyik központi szereplője által ellenőrzött vállalatok vásároltak. További két lakást pedig Hafez idősebb testvére, Rami felesége és sógornője vett meg. További három moszkvai felhőkarcolóban lévő ingatlant a másik három Makhlouf testvér vásárolta meg, közvetlenül. Az FT akkori információi szerint az ingatlanok közül legalább négyet szálláshelyként használtak.
Az Aszadok után a Makhloufok voltak Szíria legbefolyásosabb klánja, döntő szerepet játszottak az Aszad-rezsim életben tartásában. Rami Makhloufot, Aszad anyai ágú unokatestvérét és gyermekkori barátját sokáig Szíria legbefolyásosabb üzletemberének tartották, és mindenképpen ő volt a leggazdagabb. Részben amiatt, hogy ő irányította az egyik legjövedelmezőbb vállalatot, a Syriatel mobilszolgáltatót, részben pedig azért, mert ő volt az „Aszad család bankára”.
Egyébként a 2019-es ingatlanparkból a huszadik nem a City of Capitalsban volt. Az egy három hálószobás apartman volt, kisebb távolságra a felhőkarcolótól, Moszkva egy zöld kerületében. Az az ingatlant Hafez Makhloufhoz tartozott.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.