Gazdaság hvg.hu 2024. december. 09. 14:43

Saját luxuslakások sora várhatta a Szíriából elmenekült Aszadot Moszkvában

A Financial Times öt évvel ezelőtt arról írt, hogy 20 luxusingatlan tartozik a most elűzött szír diktátor unokatestvéreihez az orosz fővárosban.

Kevés megmaradt szövetségesei egyikéhez, Vlagyimir Putyinhoz menekült a lázadók elől Bassár el-Aszad szír elnök, ahol ő és családja személyesen az orosz vezetőtől kapta meg a menedékjogot. Az sem kizárt, hogy a moszkvai tartózkodásért nem kell hotelszobát kivennie.

A Financial Times legalábbis még 2019-ben 20 luxuslakást azonosított be az orosz fővárosban, melyek Aszad kiterjedt családjához tartoztak – az nem világos, hogy most is a tulajdonukban vannak-e még. Többségük a City of Capitals nevű, kéttornyú felhőkarcolóban volt. Ez egyébként egykor a kontinens legmagasabb épülete volt, mielőtt 2012-ben átadták volna a londoni Shard felhőkarcolót.

A lakásokat 40 millió dollár értékben vásárolta meg a Makhlouf család néhány tagja, köztük Aszad több unokatestvére, valamint néhány további rokona 2013–19-ig. A Global Witness korrupcióellenes csoport által akkor megszerzett és a Financial Times által látott dokumentumok szerint a legtöbb esetben olyan hitelkonstrukciót használtak, amelyben offshore libanoni cégek vettek részt, amelyek aztán az ingatlanok hivatalos tulajdonosai lettek.

Ki tölti ki a hatalmi űrt? Mekkora a káosz esélye? – a szíriai helyzetet elemzi a világsajtó

A Financial Timestól a Guardianen, a Wall Street Journalon és az Economiston át a Die Zeitig gyakorlatilag a teljes világsajtó tárgyalja a Szíriában zajló eseményeket. Számos a kérdés, annál is több a bizonytalanság. Kik veszik át az irányítást? Léphet-e rosszabb az elmenekült Asszad helyére? Lehetséges-e békés átmenet? Mennyire Oroszország kudarca az, ami történt?

A 20 lakásból 13-at közvetlenül Hafez Makhlouf, a kulcsfontosságú szír biztonsági erők korábbi vezetője és a békés tüntetők elleni 2011-es véres fellépés egyik központi szereplője által ellenőrzött vállalatok vásároltak. További két lakást pedig Hafez idősebb testvére, Rami felesége és sógornője vett meg. További három moszkvai felhőkarcolóban lévő ingatlant a másik három Makhlouf testvér vásárolta meg, közvetlenül. Az FT akkori információi szerint az ingatlanok közül legalább négyet szálláshelyként használtak.

Az Aszadok után a Makhloufok voltak Szíria legbefolyásosabb klánja, döntő szerepet játszottak az Aszad-rezsim életben tartásában. Rami Makhloufot, Aszad anyai ágú unokatestvérét és gyermekkori barátját sokáig Szíria legbefolyásosabb üzletemberének tartották, és mindenképpen ő volt a leggazdagabb. Részben amiatt, hogy ő irányította az egyik legjövedelmezőbb vállalatot, a Syriatel mobilszolgáltatót, részben pedig azért, mert ő volt az „Aszad család bankára”.

Egyébként a 2019-es ingatlanparkból a huszadik nem a City of Capitalsban volt. Az egy három hálószobás apartman volt, kisebb távolságra a felhőkarcolótól, Moszkva egy zöld kerületében. Az az ingatlant Hafez Makhloufhoz tartozott.

zöldhasú
Hirdetés
EUrologus Folk György (EUrologus) 2025. január. 09. 17:00

Elon Musk beszól az európai államfőknek és élvezi

Szünet nélkül folyik az adok-kapok a Trump-adminisztrációban befolyásos szerepre készülő Elon Musk és az európai politikusok között. A németországi választások előtt kellene dűlőre jutni.