„Az éhínség és a szegénység nem hiány következtében áll elő, és nem természeti jelenség (…), hanem politikai döntések következménye” – hangoztatta Lula da Silva brazil elnök.
Luiz Inácio Lula da Silva brazil elnök hétfőn Rio de Janeiróban megnyitotta a világ 19 fejlett gazdaságát, az Európai Uniót és az Afrikai Uniót tömörítő G20 országcsoport csúcstalálkozóját, ismertetve az éhínség és szegénység elleni globális kezdeményezését, amelyet 81 ország biztosított támogatásáról.
“Ez lesz a legnagyobb örökségünk” – mondta a brazil államfő. Hangsúlyozta, hogy a szegénység és éhínség elleni küzdelem az előfeltétele egy békés világ megteremtésének.
“Az éhínség és a szegénység nem hiány következtében áll elő, és nem természeti jelenség (…), hanem politikai döntések következménye” – hangoztatta Lula da Silva, aki maga is szerény körülmények közé született, politikai pályafutását fémmunkások szakszervezeti tevékenységének szervezésével kezdte, 2003-tól 2010-ig tartó első elnöki ideje alatt pedig a Fome Zero (Semmilyen éhezés) és a Bolsa Familia családsegítő programokkal brazilok millióit emelte ki a mélyszegénységből.
A Rio de Janeiro Kortárs Művészetek Múzeumában tartott kétnapos tanácskozást megnyitva Lula da Silva arról is szólt, hogy a klímaváltozás pusztító hatásai világszerte megfigyelhetők, s cselekvésre szólította a világ vezetőit a szegénység mellett a globális felmelegedés hatásai elleni küzdelemben.
A brazil elnök által kezdeményezett összefogás, amely az éhínség és szegénység felszámolását tűzte ki célul a globális erőfeszítések összehangolása, tapasztalatcsere, illetve élelmezésbiztonsági intézkedések egyeztetése által, egyebek között az Afrikai Unió, az Európai Unió, nemzetközi szervezetek, fejlesztési bankok és olyan jótékonysági szervezetek támogatását élvezi, mint a Rockefeller vagy a Bill & Melinda Gates Alapítvány.
Az Amerika-közi Fejlesztési Bank már 25 milliárd dollárt felajánlott erre a célra. Az Oxfam nemzetközi segélyszervezet pedig azt sürgette, hogy a G20-ak jelentős befektetésekkel támogassák a mezőgazdasági kistermelőket. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság vezetője azt ígérte, hogy az EU szintén kiveszi részét az erőfeszítésekből.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.