A világ legnagyobb akkumulátorgyártója „megfontolná” egy üzem felhúzását, ha Donald Trump frissen megválasztott amerikai elnök megnyitná az ország kapuit a kínai befektetések előtt.
Robin Zeng, a vállalat alapító-elnöke arról beszélt a Reutersnek: amikor eredetileg gyárat akartak nyitni az Egyesült Államokban, az amerikai kormány nemet mondott, „én viszont mindenre nyitott vagyok” – fogalmazott.
A kínai elektromosautó- és akkumulátorgyártókat a republikánus és demokrata párt által is támogatott protekcionista kereskedelmi intézkedések miatt zárták ki az Egyesült Államok piacáról. Így tett maga Trump is, aki 2017-ben kezdődő első elnöki ciklusa során kiterjedt kereskedelmi háborút indított Kínával, és a kínai állam által erősen támogatott akkumulátorcégeket verseny- és nemzetbiztonsági aggályok miatt komoly korlátozásokkal sújtották.
A kínai gyártmányú akkumulátorok nem jogosultak a Biden-kormány idején életbe léptetett fogyasztói elektromosjármű-támogatásra, amely szintén kizárt minden olyan járművet, amely kínai technológiával rendelkezik. A kínai elektromos járművek behozatalára 100 százalékos vám vonatkozik.
Trump meg akarja akadályozni a kínai autóimportot, de kijelentette, hogy továbbra is nyitott az Egyesült Államokban járműveket építő kínai autógyártók előtt. Trump a Reutersnek adott augusztusi interjújában azt mondta: „Ösztönzőket fogunk adni, és ha Kína és más országok ide akarnak jönni, és el akarják adni az autókat, akkor üzemeket fognak itt építeni, és fel fogják venni a munkásainkat”.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.