Az EU kezdeményezte a Berni egyezmény átírását, hogy fokozottan védett helyett védett, de vadászható legyen a farkas. Európai zöld szervezetek szerint a javaslat tudományosan megalapozatlan, ezért azt kérik az egyezmény főtitkárától, hogy húzza le a napirendről.
Levélben fordult a Berni egyezmény főtitkárához a farkasok ügyében több európai zöld szervezet. Azt kérik Mikaël Poutier-től, hogy vegyék le a szervezet decemberi állandó közgyűlésének napirendjéről az Európai Bizottság (EB) javaslatát, ami töröltetné a farkast a fokozottan védett fajok listájáról.
Az EB két éve indította el a folyamatot, mivel úgy ítélték meg, hogy a múlt század elején a kihalás szélére sodródott nagyragadozók megóvása túl sikeres volt, és olyan sokan lettek egyes európai régiókban, hogy az már veszélyt jelent a haszonállatokra, és potenciálisan az emberekre is. Ezért kezdeményezték, hogy a farkas védett, de vadászható státuszba kerüljön.
A javaslatot Ursula von der Leyen, a bizottság elnöke (akinek póniját két éve tépte szét egy farkas) nyújtotta be tavaly decemberben, és most szeptemberben az uniós tagállamok többsége is megszavazta. Így kerülhet a Berni egyezmény állandó közgyűlése elé decemberben.
A főtitkárt megkereső szervezetek – az olasz Green Impact, a a belgiumi központú European Bioeconomy Bureau, valamint a magyar Fertő tó Barátai Egyesület és Nagy Tavak és Vizes Élőhelyek Szövetsége – kritizálja a javaslat alapjául szolgáló, szerintük szakmailag nem ellenőrzött jelentést. Azt írják, hogy az EU „hamis tudományos érvek alapján” kezdeményezi a farkasok védettségének példa nélküli csökkentését, mivel a 2023-as „A farkas (Canis lupus) helyzete az EU-ban” című jelentés
nem felel meg sem az egyezmény szigorú minőségi követelményeinek, sem a tudományos bizottság által fenntartott minőségi előírásoknak,
a javaslatot pedig elfogadhatatlannak tartják, mivel „inkább megalapozatlan állításokra támaszkodik, mint bizonyítékokon alapuló elemzésekre, és jelentős adathiányt és megkérdőjelezhető következtetéseket tartalmaz”, emellett „veszélyes precedenst teremt”.
A négy szervezet jelezte: jelenleg is köröztetnek két nyilatkozatot tudományos körökben, amelyek az idézett jelentés hiányosságait részletezik, és bemutatják a farkasok fokozott védelmének fenntartását alátámasztó tudományos bizonyítékokat. Ha elkészülnek, továbbítják a főtitkárnak ezeket.
Ha napirendre is veszik, az még nem jelenti, hogy automatikusan jóvá is hagyják a kezdeményezést: az 50 ország által aláírt egyezmény állandó bizottságában kétharmados többségre van szükség ehhez. Ha átmegy a javaslat, akkor láthat neki az Európai Unió a saját szabályainak módosításához.
Egyes tagállamokban, például Ausztria Tirol tartományában rendszeresen engedélyezik farkasok kilövését, amit a közelmúltban jogtalannak ítélt az Európai Bíróság:
Magyarországon tavaly keltett nagy felháborodást a Svájcból Borsodig vándorolt farkas (borítóképünkön) kilövése, az ezért felelős vadászokat a közelmúltban engedték ki a letartóztatásból, tavasszal pedig öt farkas lelövése miatt akciózott a Nemzeti Nyomozó Iroda Putnok környékén. A Sajó-völgyi farkasöléseket és a faj által okozott konfliktusokat videóriportban is feldolgoztuk:
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.